5. júla, 09:07

Budú tanky jazdiť na baterky? NATO chce byť klimaticky neutrálne do roku 2050

Budú tanky jazdiť na baterky? NATO chce byť klimaticky neutrálne do roku 2050

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil plán, podľa ktorého má byť Severoatlantická aliancia do roku 2050 klimaticky neutrálna. Vraj to nebude ľahké, ale zrealizovať sa to dá. Prispieť by k cieľu údajne mohli aj bojové vozidlá na alternatívny pohon.

Vojna na Ukrajine neznamená odklon od zelenej politiky ani vo sfére, kde by sme to vzhľadom na okolnosti čakali najviac – v armáde. Vyplýva to z výsledkov posledného samitu NATO, ktorý sa v španielskej metropole Madrid uskutočnil minulý týždeň.

Novým cieľom tejto organizácie je totiž znížiť svoje emisie skleníkových plynov v civilnej aj vojenskej sfére do roku 2030 aspoň o 45 percent a byť uhlíkovo neutrálna do roku 2050. Oznámil to jej generálny tajomník Jens Stoltenberg s tým, že to „nebude ľahké, ale dá sa to urobiť“.

Stoltenberg pripustil, že do budúcna môže Aliancia napríklad využívať bojové vozidlá na alternatívny pohon. Prebiehajúca technologická revolúcia podľa neho môže byť veľkým prínosom pre spojenecké armády. Pripomeňme, že za alternatívny pohon v súčasnosti považujeme pohon na elektrinu, vodík a syntetické palivá.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.