4. júla, 15:48

Čierna skrinka bude v nových autách povinná. Mohla by mať aj alkoholový zámok

Čierna skrinka bude v nových autách povinná. Mohla by mať aj alkoholový zámokAutomobilka Volkswagen Slovakia. Foto: TASR / Jakub Kotian

Od stredy bude čierna skrinka v nových modeloch áut povinná. Bude zaznamenávať údaje o vozidle, najmä tesne pred a po dopravnej nehode. Kritici hovoria o zásahu do súkromia a zvýšení ceny vozidiel.

Až doteraz sme si spájali čiernu skrinku najmä s leteckou dopravou. Po novom sa stane súčasťou automobilov. Legislatívu schválili členské štáty EÚ a europarlament pred troma rokmi. Od 6. júla platí pre nové modely áut, od roku 2024 pre všetky nové vozidlá.

Zariadenia budú musieť spĺňať množstvo funkcií a zbierať „údaje, ktoré sú schopné zaznamenávať a uchovávať v období krátko pred zrážkou, počas nej a bezprostredne po nej, musia zahŕňať prinajmenšom rýchlosť vozidla, brzdenie, polohu a sklon vozidla na ceste, stav a rýchlosť aktivácie všetkých jeho bezpečnostných systémov, palubného systému eCall využívajúceho službu tiesňovej linky 112, aktiváciu bŕzd a relevantné vstupné parametre z palubných systémov aktívnej bezpečnosti a predchádzania nehodám, pričom tieto údaje musia mať vysokú úroveň presnosti a musí byť zabezpečené ich zachovanie po nehode,“ píše sa v nariadení.

Bezpečnosť a nehody

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.