6. júla, 05:57

Token, ktorý dáva šancu na zárobok autorom obsahu

Token, ktorý dáva šancu na zárobok autorom obsahuIlustračné foto: FB/Brave Software

Internetová doba spôsobila tradičným médiám hlavybôľ. Tradičný obchodný model s papierovými vydaniami a predplatným sa začal rozpadať. Na scénu prišiel model zahŕňajúci internetovú reklamu. Zadávateľ umiestni na váš článok svoju reklamu, vy od neho dostanete podiel za každé zobrazenie či klik. Čím viac čitateľov máte a čím je reklama bližšie k záujmu vašich čitateľov, tým lepšie pre vás ako pre tvorcu.

Tento model funguje, ale ako všetko, má svoje výzvy. Patrí medzi ne veľká centralizácia systémov, posun ku clickbaitu a v neposlednom rade aktívna obrana čitateľov. Tým sa nechce „platiť“ za reklamu svojou pozornosťou a snažia sa ju softvérovo obchádzať.

Riešenie ponúka aj krypto. Konkrétne Basic Attention Token (BAT) v spojení s internetovým prehliadačom Brave. Ten sa prezentuje ako prehliadač s vysokou mierou anonymity a bezpečnosti. Zároveň však chce ponúknuť aj šancu zarobiť tvorcom obsahu.

Používatelia tohto prehliadača môžu zarobiť odmenu za zobrazenie reklamy. Zároveň tieto odmeny môžu posunúť ako „prepitné“ tvorcom obsahu, ktorý sa im páči a je zapojený do programu Brave. Nemusí ísť len o príjmy za zobrazenie reklamy, ale akékoľvek sumy, ktoré chce návštevník venovať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.