4. júla, 15:07

Promócia z opačnej strany. Čo všetko vidí Honorabilita

Promócia z opačnej strany. Čo všetko vidí Honorabilita

Vladimír Palko desaťročie vykonával funkciu ctihodného ceremoniára a Honorability na promóciách na vysokej škole, kde učí. Ako vidí slávnosť, kde sa snúbi starobylá tradícia a študenti, z ktorých niektorí ledva-ledva urobili skúšky?

Začali sa prázdniny, je čas horúceho leta. A na vysokých školách je práve čas promócií. Úspešní absolventi, budúci bakalári, inžinieri, magistri si šťastne odfúkli, keď absolvovali štátnice, a tešia sa na chvíľu, keď im bude v slávnostnej aule odovzdaný diplom.

A tak sa auly zaplnia. V auditóriu sedia šťastní rodičia, starí rodičia, niekedy manželky či manželia, občas i malé detičky promovaných, v náručiach sú pripravené kytice kvetov. A napäto čakajú, kedy zaznie znelka a do auly vojdú absolventi.

A potom slávnostné fanfáry ohlásia, že vchádzajú hodnostári v čepcoch a talároch. Tá-ti-tá duní v aule. Niektorí ľudia v hľadisku si možno pomyslia, že je to také divadlo. No veď trochu aj je. Ale je v tom aj tisícročný majestát európskych univerzít. A tak všetci v hľadisku počas príchodu postáv v talároch stoja, ani nehlesnú.

Desaťročie som bol honorabilitou

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.