Krajniak pripustil predčasné voľby a do budúcna nevylúčil koalíciu s Hlasom

Milan Krajniak. Foto: TASR/Jakub Kotian Milan Krajniak. Foto: TASR/Jakub Kotian

Sumár z dnešných politických diskusných relácií: Milan Krajniak do budúcnosti nevylúčil koalíciu Sme rodina a Hlasu. Peter Pellegrini reagoval, že si dokáže takúto spoluprácu predstaviť.

Hnutie Sme rodina sa nebráni predčasným voľbám, ak nedôjde k dohode medzi lídrami koaličných strán SaS a OĽaNO. Podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) hnutie v koalícii zotrvá, kým bude vláda ľuďom prinášať pomoc. Šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini poznamenal, že za desať mesiacov inflácie takmer žiadna pomoc ľuďom neprišla. Vyzýva vládu, aby konečne začala niečo robiť. Uviedli to v nedeľňajšej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

„Reálna možnosť je buď pokračovať vo vláde, ktorá prijíma veci, ktoré pomáhajú ľuďom, (…) alebo, ak sa nedokáže Igor Matovič (OĽaNO) s Richardom Sulíkom (SaS) dohodnúť, tak sa dohodnime na predčasných voľbách. My sa im vôbec nebránime,“ vyhlásil Krajniak s tým, že rozhodnutie o ďalšom postupe nie je na hnutí Sme rodina. „Bielymi figúrkami ťahá premiér, my si počkáme, ako sa to uzavrie, ale nebudeme sa do toho zapájať,“ skonštatoval. Reformu koaličných rád, ktorú im predstavil premiér Eduard Heger (OĽaNO), podľa neho nepotrebujú. „Ak si premiér myslí, že bude fungovať, budeme ju rešpektovať,“ dodal.

Pellegrini pripomenul, že Slovensko má oveľa väčšie problémy ako koaličné spory, ktoré mali podľa neho byť vyriešené už dávno. Nesúhlasí s alibistickým postojom hnutia Sme rodina v tejto veci. „Len vďaka Sme rodina má Matovič takú silu, akú má,“ povedal. Vláda podľa neho doteraz neponúkla dokopy žiadnu finančnú pomoc ľuďom, len vybraným skupinám. „Nepomohli pracujúcim bez detí či seniorom ani jedným centom,“ poznamenal. Upozornil, že pomoc je potrebná čo najskôr. Navrhuje skoršiu valorizáciu dôchodkov aj platov a tiež garanciu vyplatenia 14. dôchodku.

„Nenazýval by som to 14. dôchodkom priamo, lebo budem chcieť, aby tí s najmenšími dôchodkami dostali viac ako ostatní,“ reagoval Krajniak s tým, že návrh plánuje predstaviť v auguste. Poznamenal, že pre niekoho je výhodnejšia valorizácia, pre iných jednorazový príspevok, preto je potrebná nejaká postupná forma kombinácie finančnej pomoci. Odmieta, že vláda žiadnu pomoc nepriniesla.

Naznačil, že je pripravené výrazné zvyšovanie platov, o koľko percent špecifikovať nechcel. „Vzhľadom na požiadavky, ktoré počúvame napríklad od učiteľov, si myslím, že vieme dospieť k dohode,“ vyhlásil Krajniak. Hodnota minimálnej mzdy by mala byť podľa neho najmenej 691 eur. „Do 15. júla rokujú zamestnávatelia a zamestnanci. Ak sa dohodnú, môže byť aj vyššia,“ dodal.

V krajských voľbách Hlas-SD aj naďalej podporuje na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondreja Luntera, politika podľa Pellegriniho nemôže byť o „kamarátšaftoch“. „Ani po ohlásení kandidatúry Adriána Polónyho sa nič nemení,“ povedal. Krajniak si vie predstaviť, že Luntera podporí aj hnutie Sme rodina.

Šéf Hlasu-SD ani minister práce nevylúčili prípadnú budúcu spoluprácu strán v koalícii, Pellegrini uviedol, že si ju vie predstaviť.

Krajniak v relácii zaskakoval za predsedu strany Borisa Kollára, ktorý mal pozitívny test na koronavírus.

Pellegrini Krajniakovi vyčítal, že vďaka nim súčasná vláda stále žije. Krajniak na to reagoval, že vládu Smeru a Hlasu, respektíve Smeru a Progresívneho Slovenska, nepovažuje za alternatívu.

Gábor Grendel: SaS by mala odchod poctivo zvážiť, predčasné voľby by boli návratom „toho, čo tu bolo“

Na koaličnú radu chodí príliš veľa ľudí, čo spôsobuje viac podnetov na prestrelky. Vyhlásil to podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v diskusnej relácii TA3 V politike. Na koaličnú radu by mali podľa neho chodiť len lídri. Je za nastavenie jasných pravidiel komunikácie v koalícii. Spolu s poslancom parlamentu Richardom Takáčom (Smer-SD) obaja odmietli spoluprácu so stranami tzv. krajnej pravice.

Podľa Grendela by bolo lepšie, keby na koaličné rady chodili len lídri, čiže čo najužšia zostava. Teraz tam chodí podľa neho priveľa ľudí, potom je podnetov na prestrelky príliš veľa. „Som presvedčený, že keď sa nadefinujú vzťahy a povie sa dopredu, že ak niekto poruší to, čo sme teraz dohodli, tak pôjde z hrušky dole, to si myslím, že je fér a mohlo by to pomôcť situácii,“ doplnil.

Grendel by bol rád, keby republiková rada SaS zvážila všetky plusy a mínusy. „V hre nie je len to, či Richard Sulík a Igor Matovič zostanú ministrami v tejto vláde, ale v hre je aj to, či bude táto koalícia pokračovať alebo nám hrozia predčasné voľby. A tvrdím, že ak nám hrozia predčasné voľby, tak to znamená návrat toho, čo tu bolo,“ skonštatoval s tým, že akákoľvek nová vláda by sa tiež hádala.

Takáč vyhlásil, že táto vláda má najhoršie výsledky v rámci Európy, spomenul pandémiu i pomoc pri inflácii. V koalícii je navyše podľa jeho slov chaos. Dodal, že vláda má možnosti, ako bojovať proti dôsledkom inflácie, napríklad opätovným zavedením bankového odvodu, no nerobí to.

Grendel odmietol, že by niekto z koalície spolupracoval s predstaviteľmi ĽSNS či Republiky. Je podľa neho legitímne, keď opozičný poslanec hlasuje napríklad za zákon ministra financií. „Nemajú sa využívať ako jazýček na váhach,“ povedal s tým, že sa to síce pri rodinnom balíčku stalo, no aj preto, že Republika a ĽSNS sú vo vojne. „Jedna strana sa rozhodla, že sa začne vymedzovať voči druhej tým, že zahlasuje za rodinný balíček,“ povedal s tým, že keby za to nehlasovali, neprejde to. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) to podľa neho riskol, no o spolupráci nemôže byť reči, povedal Grendel. Takáč povedal, že Smer-SD vylúčil spoluprácu so stranou Mariana Kotlebu.

Podpredseda parlamentu zároveň povedal, že dohoda na zvýšení platov učiteľov zatiaľ nie je, pretože vo vládnej koalícii sa zatiaľ nezhodli na tom, z akého zdroja to bude pokryté.

(tasr, mag)


Ďalšie články