1. júla, 18:35

EÚ prvýkrát doviezla viac plynu z USA ako z Ruska. Nemci prišli so zaujímavým nápadom pre Nord Stream 2

EÚ prvýkrát doviezla viac plynu z USA ako z Ruska. Nemci prišli so zaujímavým nápadom pre Nord Stream 2

V júni prišlo tankermi z USA viac plynu do Európy ako plynovodmi z Ruska. Niektoré štáty sa od ruského plynu odpájajú úplne, ďalšie diverzifikujú dodávky. Nemecko chce využiť nedostavaný plynovod.

Ešte na začiatku roka nepredstaviteľné sa za štyri mesiace stalo realitou. Európska únia sa počas vojny na Ukrajine čiastočne odklonila od ruského plynu. Hoci ho dováža naďalej, niektoré štáty sa od neho odstrihli úplne (Bulharsko, Poľsko, pobaltské štáty, Fínsko) a ďalšie vrátane Slovenska dodávky diverzifikujú.

EÚ sa po ruskej invázii na Ukrajinu rozhodla, že dovoz plynu z východu zmenší o dve tretiny. Pre porovnanie, vlani v januári dovážala Únia z Ruska 47 percent plynu, v januári 2021 to bolo už len 28 percent, informuje think tank Bruegel.

K tomu pripočítajme výpadky dodávok plynovodmi. Gazprom tvrdí, že príčinou nižšieho prepravovaného objemu cez Nord Stream 1 sú technické problémy. Nemci tomu neveria a považujú to za politické rozhodnutie. Obávajú sa, že pôvodný tok plynu už Rusi neobnovia.

Prím hrá skvapalnený plyn

Namiesto plynovodov sa EÚ čoraz viac orientuje na skvapalnený plyn (LNG) z tankerov, ktoré najviac prúdia z USA, ale aj z Kataru, Alžírska, Nigérie a Ruska. Áno, aj ono vyváža LNG, najviac do Japonska a Belgicka.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.