3. júla, 06:20

Šach, pozeranie hororov či obyčajné státie. Pri spaľovaní kalórií nemusíte vypľuť dušu, zaberajú aj kuriozity

Šach, pozeranie hororov či obyčajné státie. Pri spaľovaní kalórií nemusíte vypľuť dušu, zaberajú aj kuriozityFoto: Pexels.com

Hoci je ľudské telo neuveriteľne komplexný mechanizmus, pri veci, akou je kontrola našej hmotnosti, aj tak skončíme pri jednoduchej rovnici príjem – výdaj. S príchodom letnej sezóny a formovania postavy nás, prirodzene, skôr zaujíma druhý parameter. Dobrou správou je, že naštartovať ho môžeme aj činnosťami, ktoré do predstáv o chudnutí vôbec nezapadajú.

Približne dve tretiny dospelej slovenskej populácie sú zasiahnuté nadhmotnosťou a jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien trpí podľa štatistík obezitou, s ktorou sa spája široká škála pridružených ochorení.

Prirodzenou ambíciou mnohých z nás je preto vidieť ručičku na osobnej váhe padať smerom nadol, podľa možností čo najrýchlejšie. Chudnutie však častokrát krachuje práve na nerealistických očakávaniach, drastických diétach a prehnanom množstve vynaloženej fyzickej námahy za krátky čas.

Formovať postavu sa však v rámci možností dá aj bez potenia krvi a trestania svojich chuťových pohárikov, pričom časť odborníkov tvrdí, že pre organizmus je prirodzenejší práve pozvoľnejší postup. Okrem iného preto, že minimalizuje takzvaný jojo efekt a vytvára predpoklad pre trvalé udržanie želanej hmotnosti.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.