Osoby z kritickej infraštruktúry sa pri očkovaní presunú na zoznamy náhradníkov. Prednosť pred nimi budú mať po zmene plánu seniori. Epidemiologická situácia u nás sa mierne zlepšuje. V niektorých regiónoch, ako napríklad Zlaté Moravce, však platí pravý opak.

Situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa na Slovensku mierne zlepšuje, no denne stále ochoreniu COVID-19 podľahne asi 90 ľudí. Pozitivita PCR testov a aj antigénových testov poklesla. Reprodukčné číslo je na úrovni 1.

Hospitalizácie nerastú tak prudko a 0,92 percenta populácie Slovenska je zaočkované proti novému koronavírusu. Na tlačovej konferencii to v piatok povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) s tým, že aktuálne je na tom najhoršie okres Zlaté Moravce.

Takmer 300 ľudí na pľúcnej ventilácii

Zo susedných krajín je na tom stále najhoršie Česko. Mierne lepšia situácia ako na Slovensku je v Poľsku, Rakúsku, Maďarsku aj na Ukrajine.

V slovenských nemocniciach je hospitalizovaných 3 273 pacientov, minulý týždeň to bolo 3 142. Na umelej pľúcnej ventilácii je 279 ľudí, minulý týždeň to bolo 248 osôb.

Pozitivita vykonaných PCR testov klesla z 27 percent na 23 percent a rovnako je to aj pri antigénových testoch, ktorých pozitivita klesla z ôsmich percent na päť percent. Z okresov sú na tom najhoršie Zlaté Moravce. Nasledujú Nitra, Piešťany, Košice-okolie a Považská Bystrica.

Starší majú prednosť

Rezort zdravotníctva zároveň prehodnotil vakcinačnú stratégiu. Od pondelka, 18. januára sa začnú očkovať seniori v domovoch sociálnych služieb. Pomôcť pri tom majú mobilné očkovacie jednotky. Po nich majú očkovať seniorov nad 75 rokov a chronicky chorých ľudí nad 65 rokov.

Osoby z kritickej infraštruktúry sa presunú na zoznamy náhradníkov. Na očkovanie sa dostanú vtedy, ak zostanú nevyužité vakcíny alebo ak sa niekto na očkovanie nedostaví.

O potrebe úpravy vakcinačného plánu sa pre Štandard zmieňoval aj šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Uviedol, že „jedna dávka vakcíny človeku nad 80 rokov je až šesťkrát účinnejšia pri záchrane života, ako podanie dávky inému človeku. Keď takýmto spôsobom odľahčíme zdravotníctvo, efektívne tým pomôžeme aj iným.“

Navyše, zaočkovanie starších ľudí je podľa Petra Visolajského možné zorganizovať a vykonať rýchlo, starších ľudí je ťažké izolovať a tým chrániť, „ak zaočkujeme seniorov nad 80 rokov, tak klesne počet úmrtí o vyše 40 percent, čo reálne zachráni životy a súčasne odľahčí nemocnice,“ doplnil.

Očkovacích látok bude menej

Krajčí očakáva, že situáciu na Slovensku by „skokovo“ zlepšilo celoplošné testovanie. Zároveň uviedol, že spoločnosť Pfizer dodá menej vakcín proti novému koronavírusu do celej Európskej únie. Očkovanie bežnej populácie bude podľa neho závislé od dodávky vakcín. Nevylúčil, že časť ľudí by mohla byť zaočkovaná až na jeseň 2021.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaznamenal 13 hlásení závažných nežiaducich účinkov po vakcinácii proti ochoreniu COVID-19 a 146 nezávažných hlásení.

Očkuje sa už v 55 nemocniciach. Menší záujem zaznamenali na východe Slovenska. „Očkovanie prebieha plynulo, máme dobré referencie spokojných ľudí, ktorí boli na očkovaní. Nemocnice sú dobre pripravené,“ dodal.

(tasr, ste)

Vydržte, hlasujete...

Ďakujeme za váš hlas...

Už ste hlasovali...

0

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.