30. júna, 19:20

Matovič avizuje, že štát vyberie na daniach o 2 miliardy viac. ECB sa naopak obáva blízkej recesie

Matovič avizuje, že štát vyberie na daniach o 2 miliardy viac. ECB sa naopak obáva blízkej recesieFoto: Dano Veselský/TASR

Trend by mal pokračovať aj na budúci rok, štát by mal vybrať až o dve miliardy eur viac. Dôvodom vyšších príjmov je zvýšenie cien.

Igor Matovič a ministerstvo financií dnes sršali optimizmom. Opačná emócia ide z dnešného vystúpenia zástupcov Európskej centrálnej banky, ktorá žiada obozretnosť a naznačuje obavy z recesie.

Najskôr ten domáci optimizmus. Slovensko by malo mať k dispozícii v tomto roku oproti schválenému rozpočtu navyše 1,52 miliardy eur a v budúcom by mal rast príjmov oproti rozpočtu dosiahnuť 1,976 miliardy eur. Dôvodom je inflácia, ale aj zlepšený výber daní. Rast výberu daní má aj protistranu vo forme nárastu výdavkov, upozornil pri prezentácii daňovej prognózy riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy.  

I keď bude príjem do rozpočtu vyšší, zároveň vzrastú aj výdavky štátu na kompenzáciu vyšších cien a vyšších miezd vo verejnom sektore. Tieto vplyvy však zatiaľ nie sú v daňovej prognóze úplne špecifikované. „Preto hovoríme, že pokiaľ vláda, minister, ktorýkoľvek príde s návrhom na nové politiky, nové opatrenia, vždy si to bude vyžadovať aj kompenzačné opatrenia,“ povedal Valachy. Štátny tajomník MF Marcel Klimek dodal, že objem predpokladaných zvýšených výdavkov zrejme presiahne dve miliardy eur.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.