2. júla, 06:22

Vražda na pumpe. Pre chýbajúce rúško

Vražda na pumpe. Pre chýbajúce rúškoIlustračné foto: Fans de Wit/flickr.com

Martin Leidenfrost bol na mieste, kde rúšková povinnosť viedla k vražde mladého muža. Reportáž z nemeckého kasárenského mesta Idar-Oberstein.

Dňa 18. septembra 2021 o 19:48 si chcel 50-ročný Mario N. kúpiť šesť balení piva na nemeckej čerpacej stanici Aral. Keďže si od­mie­tol nasadiť rúško, 20-ročný pokladník ho neobslúžil. Mario N. do­stal svoje pivo na inej pumpe, opil sa doma a o 21:19 sa vrátil do aralky. Tentoraz mal na tvári rúško, ale pri pokladni si ho pro­vokatívne stiahol. Ten istý pokladník ho opäť upozornil na po­vin­nosť nosiť rúško – a Mario N. ho zblízka zastrelil.

Drahokamové a kasárenské mestečko Idar-Oberstein leží v úzkom údolí pohoria Hunsrück a je považované za idylické. Kedysi tu pracovalo 7-tisíc bru­sičov diamantov, o bohatstve tej doby svedčia honosné vily drahokamových obchodníkov, stále tu funguje 23-poschodová drahokamová burza. Mesto je rozrezané zástavbou rieky Nahe v podobe rýchlostnej cesty, za ten projekt dostalo architektonickú cenu v súťaži o „Najdôslednejšie znetvorenie roka 1988“. Ošarpané budovy zo 70. rokov, opustené obchody. Hrobárske ksichty v turistickom informačnom centre, jedna kaviareň sa zatvára pred piatou, jedna zmrzlináreň sa pri oblačnosti ihneď zamyká. Vrcholom je akcia tunajšej biednej pekárne: tri slané praclíky za 1,20.

V „starom meste“ chodník ružových kríkov, výhľad na kostol v skale Felsenkirche, dva-tri zvyšné domy v štýle Fachwerk – a elegantné verejné WC. Použijem toaletu, raz spláchnem, zdvihne sa desivá záplava. Toaletár, malý tichý šesťdesiatnik v čiernej oblekovej veste, zamrmle „Katastrophe!“, zamkne kabínku a nič nerobí. Chcem s ním prediskutovať, čo s tým urobíme. Odmietne hovoriť.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.