3. júla, 06:20

Feťáci správ, doprajte si dovolenku

Feťáci správ, doprajte si dovolenkuIlustračná fotografia. Foto: TASR/AP

Predstavme si, že sa v spoločnosti nesmierne rozšíri droga, ktorá bude neobyčajne návyková, ľahko dostupná, ba dokonca mnohými autoritami odporúčaná ako veľká hodnota našej doby. A pritom bude mať strašné následky. Mnohí ľudia na nej budú nielen úplne závislí a budú s ňou tráviť veľkú časť svojho času, ale hlavne im po nej bude zle. Duševne aj fyzicky.

Budú trpieť rôznymi neurózami, budú úzkostliví a podráždení, budú prepadať rôznym panikám a stresom, čo by ešte nebolo najhoršie. Najviac tá droga bude devastovať dôveru, že to má nejaký zmysel. Dôveru v spoločnosť, dôveru v dobré úmysly ľudí a blížnych – a že sa s nimi dá dohovoriť. Je to veľmi hádavá droga.

Väčšina ľudí si pritom bude uvedomovať, čo s nimi tá droga robí, ale nielenže si neodpustí ďalšiu konzumáciu, ale ešte budú mať predstavu, že to robiť musia a že je to správne. Že len tak budú v obraze a že byť v obraze je niečo ako občianska povinnosť, je to spôsob, ako veciam rozumieť a ako sa nenechať klamať. V skutočnosti budú veciam rozumieť čoraz menej, bude v nich silnieť pocit, že sú klamaní. Napriek tomu si svoju dávku do žíl neodpustia a budú po nej bažiť s nestenčenou vášňou.

Tá droga sú, samozrejme, médiá, ktoré v dimenzii sociálnych sietí postúpili do stavu povedzme heroínu. Síce nemám priamu skúsenosť, ale viem, že závislosť naň nastupuje veľmi rýchlo, prvý stav je euforický, teplo sa rozlieva po tele, človek má pocit, že sa mu zrazu všetko otvorí a rozjasní, že už všetkému rozumie a svet pre neho nie je záhadou. Toto opojenie veľmi skoro pominie a nastupuje depresia, často veľmi temná.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.