1. júla, 05:36

Vojnu proti Putinovi Západ nemôže vyhrať. Skončí sa to katastrofou

Vojnu proti Putinovi Západ nemôže vyhrať. Skončí sa to katastrofouHarald Welzer. Foto: Wikimedia/Martin Kraft

Harald Welzer sa médií nikdy nebál. Ale rozhorčená reakcia na podpis Otvoreného listu, v ktorom spolu s dvadsiatimi siedmimi intelektuálmi a umelcami vyzval kancelára Scholza na prehodnotenie dodávok zbraní na Ukrajinu, ho zaskočila. Uplynuli dva mesiace a útoky na signatárov neustali. Až Haraldovi Welzerovi prišlo na myseľ, či sa nebojíme si priznať, že sme sa dopustili obrovskej chyby.

Otvorený list kancelárovi Scholzovi bol zverejnený koncom apríla [pred niekoľkými dňami zverejnili signatári už druhú výzvu, pozn. red.]. Ako hodnotíte situáciu dnes, s odstupom dvoch mesiacov?

Zatiaľ sme v zvláštnej situácii. Podľa prieskumov je veľká časť obyvateľov k dodávkam zbraní skeptická. Situácia sa však od zverejnenia listu nezmenila. Celá mediálna scéna prevzala stanovisko vlády, ktoré bez výhrad podporuje dodávky zbraní a pokračovanie vojny. Opozícia je tiež pre dodávky zbraní, takže v politicko-mediálnej sfére neexistuje opozícia. Pozvoľna sa tu a tam objavujú výhrady, ale to sú výnimky. Vzhľadom na to, že žijeme v demokracii, je to skutočne zvláštne.

Zvláštne je to, že sa nediskutuje o alternatívach?

Áno, čelíme obrovskému rozporu medzi verejnou a zverejnenou mienkou, ale v rámci zverejnenej mienky neexistuje opozícia.

Účelom Otvoreného listu bolo spochybniť tézu „musíme dodávať zbrane“ a položiť si otázku: Naozaj neexistuje alternatíva?

Vlastne sme chceli ešte menej. Dovolili sme si tvrdiť, že spoliehať sa výhradne na vojenský variant je jednorozmerné a úplne nedostatočné. Musí existovať možnosť ukončiť vojnu diplomatickou cestou. Vystúpiť s takýmto tvrdením – to azda nie je žiadna revolúcia!

Čo sa dá odvetiť na argumenty, že 1) Putin nechce vyjednávať, 2) aj keby chcel, jeho požiadavky treba odmietnuť, 3) s diktátorom sa nevyjednáva?

Že to nie sú argumenty. V tejto chvíli je navyše nejasné, kto tu nechce konať. Zelenskyj výslovne uvádza, že konať začne koncom augusta. Ale najviac ma fascinuje toto: Vari nikto nechápe, že Putinovi súčasná situácia prospieva? Aj keby sa vojna vychýlila na jednu či druhú stranu, aj tak ju nebude možné vyhrať. Trvalo vojnový stav je dokonalým nástrojom pre destabilizáciu EÚ a Ukrajiny. Na jeseň očakávame [v Nemecku, pozn. red.] kvôli energetickej kríze a inflácii mohutné otrasy a inak to nebude ani v ostatných európskych krajinách. Preto je nepochopiteľné, že sa celá európska politika uberá týmto smerom. Skončí sa to katastrofou. Západ túto vojnu z pohľadu vojenskej teórie nemôže vyhrať: Putin bude vždy silnejší. Nemá žiadne energetické, materiálne ani ľudské limity. Prečo stále kráčame týmto smerom?

Pretože Putin rozumie len sile.

Dobre, ale v tom prípade tomu rozumiem ešte menej. Od 24. februára nám diktuje podmienky a my ich prijímame. Ak Putin rozumie len sile, prečo hráme jeho hru? Prečo neskúsiť niečo, čomu nerozumie?

Čo navrhujete?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.