30. júna, 12:04

RTVS povedie Ľuboš Machaj

RTVS povedie Ľuboš MachajĽuboš Machaj. Foto: TASR/Jaroslav Novák

V druhom kole verejnej voľby získal Ľuboš Machaj 89 hlasov. Súčasného riaditeľa Jaroslava Rezníka volilo len 29 poslancov.

Hoci pôvodne nepatril k favoritom, nakoniec všetkých porazil. Novým generálnym riaditeľom RTVS sa stane Ľuboš Machaj, ktorého v druhom kole zvolilo 89 poslancov parlamentu. Včera mu k zvoleniu v prvom kole chýbali iba dva hlasy, získal ich 67. Dnes sa pridali k jeho podpore aj poslanci SaS a volila ho takmer celá vládna koalícia v zložení, ako vyzerala tesne po voľbách 2020. Machaj vďaka tomu získal silný mandát.

O jeho zvolení rozhodlo niekoľko vecí, v prvom rade tlak Igora Matoviča, ktorý svojim poslancom po prehlasovaní veta prezidentky Zuzany Čaputovej v rodinnom balíčku prisľúbil, že za riaditeľa nebude zvolený Jaroslav Rezník, ale ani Tibor Búza. Tak sa kandidátom stal Ľuboš Machaj, ktorého výhodou sa stalo, že ho odporučila komisia poslanca Kristiána Čekovského, ktorá vypočúvala jednotlivých kandidátov. Matovič zjednotil nielen vlastný klub, ale pritlačil aj na poslancov Sme rodina, o ktorých sa špekulovalo, že by boli ochotní voliť Jaroslava Rezníka.

Machaj v minulosti zastával manažérske pozície, v RTVS bol na na poste programového riaditeľa televízie i rozhlasu, s RTVS naďalej externe spolupracuje, podieľa sa dramaturgicky na programe Trojky.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.