Nesťažujte sa na cirkev, angažujte sa. Ohlasovanie evanjelia nie je neutrálne, varuje pápež

Pápež František

Pápež František vyslal mnoho tvrdých odsudkov: Sme cirkvou otvorených dverí, aby sme prepúšťali ľudí. Nesťažujte sa na cirkev. Zavrhol aj ozbrojené dobývanie, expanzie a imperializmus.

„Každý deň nosím v srdci drahú a mučenú Ukrajinu, ktorá je stále bičovaná barbarskými útokmi ako ten, ktorý zasiahol nákupné centrum v Kremenčuku. Modlím sa, aby sa táto šialená vojna skoro skončila, a obnovujem výzvu, aby sme neúnavne vytrvali v modlitbe za mier: nech Pán otvorí tie cesty dialógu, aké ľudia nechcú či nedokážu nájsť! A nezanedbajme pomoc ukrajinskému obyvateľstvu, ktorý toľko trpí.“

Takto sa prihovoril rímsky biskup na sviatok patrónov mesta svätých Petra a Pavla v stredu 29. júna po modlitbe Anjel Pána. Krátko predtým slávil bohoslužbu v Bazilike svätého Petra, kde bola i predsedníčka Snemovne reprezentantov v USA Nancy Pelosiová. Argentínsky pontifik Jorge Bergoglio vo svojej homílii povedal, že „neexistujú kresťania prvej a druhej triedy, všetci, všetci sú povolaní“:

„Mnoho ráz sa stávame cirkvou otvorených dverí, ale preto, aby sme prepúšťali ľudí, odsudzovali ľudí.“

https://standard.sk/222083/pro-choice-katolicka-nancy-pelosiova-dostala-na-papezskej-omsi-prijimanie/

Nesťažujte sa na cirkev, angažujte sa

Nástupca svätého Petra v homílii veriacim predložil dve otázky, nad ktorými sa majú zamyslieť:

„Čo môžem urobiť pre cirkev? Nesťažujte sa na cirkev, ale angažujte sa za cirkev. Zúčastňujte sa s vášňou a pokorou. S vášňou, lebo nesmieme zostať pasívni diváci. S pokorou, lebo angažovať sa v komunite nesmie nikdy znamenať, že sa umiestnime do stredu javiska, považujeme sa za lepších a zabránime iným, aby sa priblížili. Cirkev v synodálnom procese znamená: všetci sa zúčastňujú, nik nie je na mieste iných či nad inými. Neexistujú kresťania prvej a druhej triedy, všetci, všetci sú povolaní.“

Ako dodal, účasť veriacich značí viesť dobrý boj, lebo „ohlasovanie evanjelia nie je neutrálne“. Petrov nástupca doplnil, že neslobodno „destilovať evanjelium“, keďže „nenecháva veci také, aké boli“, ani „neprijíma kompromis so svetskou logikou“.

Druhá Františkova otázka viedla k odsúdeniu klerikalizmu kňazov i laikov:

„Čo môžeme robiť spolu ako cirkev, aby sa svet, v ktorom žijeme, stal ľudskejší, spravodlivejší, solidárnejší, otvorenejší Bohu a bratstvu ľudí medzi sebou? Iste sa nesmieme uzavrieť do našich cirkevných kruhov a priľnúť k istým našim sterilným diskusiám. Pozor, aby ste neupadli do klerikalizmu, klerikalizmus je zvrátenosť. Služobník, ktorý sa stal klerikálny s klerikálnym postojom, sa vydal nesprávnou cestou. Ešte horší sú klerikalizovaní laici.“

https://standard.sk/122983/tri-fontany-svateho-pavla-ponukaju-okrem-duchovneho-zazitku-pivo-od-mnichov-a-kurzy-ikonografie/

Na tradičnej svätej omši v tento deň biskup Večného mesta požehnal takzvané pálium pre nových metropolitných arcibiskupov. Pálium je biely pás z ovčej vlny a súčasť liturgického odevu týchto cirkevných hodnostárov. Do Vatikánu ho dodávajú trapisti na juhu Ríma, z miesta zvaného Tri fontány.

Imperializmus nemá nič spoločné s kráľovstvom, ktoré hlásal Ježiš

Latinskoamerický papež takisto zavrhol „ozbrojené dobývanie, expanzie a imperializmus“ na audiencii s pravoslávnou delegáciou z Konštantínopolu, aj tomu sme sa venovali osobitne.

https://standard.sk/222561/papez-ozbrojene-expanzie-a-imperializmus-nemaju-nic-spolocne-s-kralovstvom-ktore-hlasal-jezis/

Liturgia nie je asketický moralizmus

Najvyšší veľkňaz katolíckej cirkvi si kritickú líniu udržal takisto v novom apoštolskom liste s názvom Desiderio desideravi, ktorý Vatikán zverejnil po zmienenej bohoslužbe v Bazilike svätého Petra. V dokumente s liturgickými radami katolícky líder podčiarkuje, že liturgiu chápe teologicky „ako stretnutie s Bohom a ako najúčinnejšiu protilátku na jedy“, akými sú duchovná svetskosť, bludy gnosticizmu a pelagianizmu.

Odsudzuje taktiež nevhodné spôsoby celebrovania (slávenia), čo má podľa argentínskeho pápeža spoločný koreň:

„Rozjatrený personalizmus oslavného štýlu, ktorý občas vyjadruje zle skrytú mániu protagonizmu. Často sa to stáva zreteľnejšie, keď sa naše celebrovanie vysiela online, čo nie je vždy vhodné a mali by sme sa nad tým zamyslieť.“

https://standard.sk/222085/papez-kritizuje-prehnanu-kreativitu-v-liturgii-aj-pokrivene-sposoby-celebrovania/

Neustále objavovanie krásy liturgie podľa katolíckeho lídra „nie je hľadanie rituálneho estetizmu“, ktorý dbá na formalitu obradu či škrupulózne dodržiavanie usmernení. Rovnako zlé je, ak „zamieňa jednoduchosť s nedbalou banalitou a podstatu s ignorantskou povrchnosťou“:

„Liturgia nemá nič spoločné s asketickým moralizmom: je to Pánov veľkonočný dar, ktorý – ak sa prijme s poslušnosťou – robí náš život novým.“


Ďalšie články