30. júna, 12:54

Slučka okolo Lysyčansku sa začala definitívne sťahovať

Slučka okolo Lysyčansku sa začala definitívne sťahovaťRuské dobrovoľnícke jednotky na Ukrajine. Foto: Twitter

Kľúčovou otázkou je, či sa ukrajinské sily stihli, prípadne stihnú stiahnuť a za akú cenu. Nemenej dôležitý je účet, ktorý za dobytie aglomerácie Severodoneck – Lysyčansk nakoniec zaplatí Rusko.

O vývoji na frontoch rusko-ukrajinskej vojny sme vás naposledy informovali 23. júna. Ruským silám sa v tom čase podarilo po dlhých týždňoch bojov prelomiť ukrajinskú obranu na dvoch dôležitých úsekoch.

Prvým z nich bola oblasť na sever od mesta Popasna, kde Rusi obsadili viacero obcí a získali fyzickú kontrolu nad časťou dôležitej trasy T-1302. Cez tú boli celé týždne zásobovaní obrancovia aglomerácie Severodoneck – Lysyčansk. Zásobovanie týchto jednotiek v dostatočnej miere sa tak stalo prakticky nemožným.

Situácia na bojiskách Donbasu ku dňu 23. 6. 2022. Čierne čiary: frontová línia ku dňu 22. 6. 2022. Červené čiary: územné zisky Ruska ku dňu 23. 6. 2022. Zdroj: autor

Nemenej dôležitým momentom sa v rovnakom čase stal pád mesta Toškivka na juh od mesta Lysyčansk. Ruská armáda tak na tomto úseku definitívne získala predmostie na pravom brehu rieky Siverskyj Donec a už za krátko obsadila obce Myrna Dolina, Pidlisne, Loskutivka a Rai-Oleksandrivka, čím dostala do obkľúčenia silné obranné pozície Ukrajincov v obciach Hirske a Zolote. Zároveň vytvorila predpoklady pre ohrozenie Lysyčansku, ktorý zo severu aj východu chráni Siverskyj Donec.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.