Fenomén kultúry vymazávania (cancel culture) sa stáva čoraz častejším javom na sociálnych sieťach a elektronických platformách prevádzkovaných veľkými technologickými spoločnosťami. Jeho obeťou sa stala aj nemecká spisovateľka, ktorá nesúhlasí s transrodovou agendou.

Birgit Kelleová je spisovateľka, ktorá píše pre viaceré médiá v Nemecku, Rakúsku aj Švajčiarsku a jej knihy patria v nemecky hovoriacich krajinách medzi bestsellery. Jej najnovšia kniha „Stále normálne? To môže byť rodové!“ (Noch Normal? Das lässt sich gendern!) vydaná vlani vzbudila pozornosť LGBTI komunity, konkrétne transrodových ľudí, ktorí sú ňou pobúrení.

Internetová platforma Spotify, na ktorej sa dá okrem hudby nájsť aj nevyčerpateľné množstvo audiokníh a podcastov, pristúpila voči Kelleovej k radikálnemu kroku. Vymazala rozhovor, v spisovateľka hovorila o svojom novom diele.

Autorka vec vzala osobne a v komentári na stránke European Conservative píše, že sloboda vravieť len veci, ktoré nikoho neurážajú, už nie je slobodou, ktorú stojí za to mať. Podľa Kelleovej je krok spoločnosti Spotify voči jej osobe typickým príkladom takzvanej cancel culture, teda kultúry vymazávania názorov, ktoré nekorešpondujú s chápaním sveta, aké majú prevádzkovatelia internetových platforiem a sociálnych sietí.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.