30. júna, 05:54

Právo na potrat v americkej ústave nikdy nebolo

Právo na potrat v americkej ústave nikdy neboloĽudia oslavujú po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA počas protestu o interrupciách pred budovou Najvyššieho súdu USA vo Washingtone. Foto: TASR/AP

Rozhodnutie Najvyššieho súdu Spojených štátov amerických zrušiť rozsudok Roe vs. Wade, a tým aj ústavne garantované právo na potrat, vyvolalo všeobecné zdesenie. Ťažko nájsť západného politika, ktorý by ho neodsúdil. Znepokojenie vyjadril napríklad britský premiér Boris Johnson.

Pobúrenie dorazilo aj do Českej republiky. Napríklad predsedníčka snemovne Markéta Pekarová Adamová tweetovala: „Niektoré krajiny by sa potrebovali pozrieť do kalendára, aby zistili, že stredovek sa už skončil.“ Obzvlášť hlasno proti záveru amerického súdu protestovali Piráti. „Sloboda žien rozhodnúť sa je zase o niečo viac v ohrození. Americký Najvyšší súd zrušil právo na potrat dané verdiktom z roku 1973. Takýto vývoj u nás [v Česku, pozn. red.] nesmieme dopustiť. Nebudeme sa vracať do stredoveku. Ide o závažné osobné rozhodnutia, do ktorých štát nemá vôbec čo hovoriť,“ napísala podpredsedníčka Pekarovej Adamovej Olga Richterová.

Je zaujímavé, koľko politikov má potrebu komentovať americkú vnútropolitickú vec. Samozrejme, je to dané aj tým, že ide o vysoko morálnu otázku a právo na potrat sa na Západe pomaly vníma ako základné ľudské právo popri slobode slova a náboženstva. Každé jeho obmedzenie sa tak považuje za návrat k autoritárstvu. Tento pohľad ale úplne ignoruje zásadný morálny problém umelých interrupcií, totiž že ide o zabitie, ako veľmi dobre popísal kolega Jiří Peňás. Samotné rozhodnutie Roe vs. Wade nie je problematické iba morálne, ale hlavne právne a politicky.

Aj niektorí liberáli uznali, že rozhodnutie bolo chybné

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.