29. júna, 16:04

Pápež kritizuje prehnanú kreativitu v liturgii aj pokrivené spôsoby celebrovania

Pápež kritizuje prehnanú kreativitu v liturgii aj pokrivené spôsoby celebrovaniaIlustračný záber. Foto: AP/TASR

Pápežov nový apoštolský list dáva veriacim liturgické rady. „Dosť bolo polemík o liturgii, opäť objavme jej krásu,” komentuje vatikánsky portál nový dokument. Pápež varoval pred vnútorným odporom v cirkvi na sviatok rímskych patrónov.

Sviatok svätých Petra a Pavla je jedným z najdôležitejších symbolov v katolíckej cirkvi. Pápež František v dnešný deň zverejnil dokument, ktorý obracia pozornosť k liturgii. A opäť môže mnohých prekvapiť. Inšpirovali ho totiž k tomu, ako píše, návštevy v kresťanských spoločenstvách. František pomenúva nietoré negatíva, ktoré si tam všimol.

„Účasť na eucharistickej obeti nie je naším triumfom, akoby sme sa tým mohli chváliť pred Bohom a našimi bratmi.“

Píše to pápež František vo svojom apoštolskom liste s názvom Desiderio desideravi. Pokračuje tým v línii pokoncilovej liturgickej reformy i svojho predchádzajúceho a kontroverzne prijatého apoštolského listu Traditionis custodes, ktorý v júli 2021 vydal v takzvanej forme motu proprio. Vtedy argentínsky pontifik obmedzil slávenie mimoriadnej formy slávenia bohoslužby, takzvanej tridentskej či nepresne nazývanej aj latinskej omše. Teraz katolícky líder otáča pozornosť od obmedzení pozitívnemu prístupu, formuluje liturgické rady s dôrazom na to, že „slávenie, ktoré neevanjelizuje, nie je autentické”. Liturgia je miesto stretnutia s Kristom, a preto je pre cirkev kľúčová:

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.