Medzi zahraničnými absolventmi Kráľovskej vojenskej akadémie Sandhurst sa objavilo meno syna premiéra Viktora Orbána. Zoznam absolventov uverejňuje trikrát ročne britský denník The Telegraph. Orbánov syn Gáspár Orbán absolvoval deväťmesačný kurz spoločne s ďalšími dvoma Maďarmi ako štipendista maďarského ministerstva obrany.

Náklady na jedného štipendistu na elitnej britskej škole sa podľa Telexu pohybujú v prepočte okolo troch miliónov korún a túto čiastku za účastníkov kurzu uhradilo maďarské ministerstvo obrany. O prvých troch maďarských štipendistoch písal ešte bez mien v máji 2020 ľavicový denník Népszava. Ministerstvo obrany vtedy uviedlo, že každý vojak, ktorý má tieto ašpirácie, sa môže prihlásiť do prípravného kurzu, odkiaľ sa následne spomedzi kandidátov vyberú tí najlepší.

Angažmán Orbánov rezort nekomentoval, v prehlásení uviedol, že v rámci rovnakého programu sa v posledných rokoch zúčastnilo rôznych cvičení v mnohých štátoch po celom svete 163 maďarských dôstojníkov.

„Ministerstvo odmieta obvinenia ľavicových poslancov, samozrejme dáva im a ich deťom rovnakú príležitosť vstúpiť do armády a po splnení podmienok absolvovať zahraničný výcvik,“ napísal rezort.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.