29. júna, 10:52

Autám so spaľovacím motorom úplne neodzvonilo. Pre bohatých zostanú naďalej dostupné

Autám so spaľovacím motorom úplne neodzvonilo. Pre bohatých zostanú naďalej dostupnéVýrobná linka fabriky Kia Motors Slovakia v Žiline. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Ministri rokovali o nových emisných pravidlách 17 hodín. Napokon rozhodli, že od roku 2035 si auto so spaľovacím motorom len tak nekúpite. Zároveň však prijali viacero výnimiek, konečné rozhodnutie vzíde z rokovaní s europarlamentom. Klasické autá nezmiznú, ale cenovo zostanú dostupné len pre boháčov.

Jedno z kľúčových hlasovaní z hľadiska dopravy a emisných pravidiel. Napokon vzišiel kompromis, ktorý zohľadnil námietky viacerých členských štátov.

Automobilová veľmoc Slovensko sa stavalo proti úplnému zákazu spaľovacích motorov v osobných a menších úžitkových vozidlách od roku 2035. Spolu s Rumunskom, Bulharskom, Talianskom a Portugalskom žiadalo ústupky. 

„Slovensko prichádza na dnešné rokovanie s jasným návrhom a cieľmi, chceme dosiahnuť kompromis. Pre nás je kľúčové udržať verejnú podporu pre zelenú transformáciu,“ vyhlásil štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča pri príchode na rokovanie ministrov.

Podľa Kiču to bolo jedno z najdôležitejších hlasovaní za ostatných desať rokov, priznal náročné rokovania. „Pre Slovensko je kľúčové udržanie CO2 štandardov pre spaľovacie motory. Myslíme si, že je tu priestor na posun,“ doplnil štátny tajomník.

Predaj osobných áut a malých úžitkových vozidiel s benzínovým a naftovým motorom sa formálne v roku 2035 skončí. Má to však niekoľko ale.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.