29. júna, 05:45

Nadšenie opadáva. Bidenovci si šuškajú, že Zelenskyj by mal prehodnotiť definíciu ukrajinského víťazstva

Nadšenie opadáva. Bidenovci si šuškajú, že Zelenskyj by mal prehodnotiť definíciu ukrajinského víťazstvaAmerický prezident Joe Biden (druhý sprava), americký minister obrany Lloyd Austin (vpravo) a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (tretí sprava) počas stretnutia s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom a ukrajinským mnistrom obrany Oleksijom Reznikovom vo Varšave 26. marca 2022. Foto: TASR/AP

Nenaplnenie ruského cieľa, ktorým bolo rýchle obsadenie Ukrajiny, ale aj urputné odolávanie ukrajinských vojakov a aj niekoľko úspešných protiofenzív vyvolalo v západnom svete veľké nadšenie a nastavilo latku očakávaní naozaj vysoko. Začína sa však objavovať čoraz viac vyjadrení, ktoré indikujú, že túto latku bude treba znížiť a prehodnotiť definíciu ukrajinského víťazstva.

K Henrymu Kissingerovi, ktorý ešte minulý mesiac pobúril verejnosť názorom, že Ukrajina by mala byť pripravená vzdať sa časti svojho územia, sa pridávajú ďalšie hlasy. Americká CNN na základe vyjadrení amerických predstaviteľov informovala o strate dôvery niektorých predstaviteľov Bieleho domu v to, že Ukrajina bude niekedy schopná získať späť všetky územia, ktoré stratila v prospech Ruska počas posledných štyroch mesiacov vojny.

Poradcovia prezidenta Joea Bidena začali podľa ich vyjadrení interne diskutovať o definícii ukrajinského víťazstva vo vojne s Ruskom a o tom, či by ju mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zmeniť a prispôsobiť sa možnosti, že sa jeho krajina nenávratne zmenšila. Americkí predstavitelia pre CNN zdôraznili, že to neznamená, že USA plánujú tlačiť na Ukrajinu, aby urobila nejaké formálne územné ústupky Rusku s cieľom ukončiť vojnu.

Interne sa medzi niektorými členmi Bidenovej administratívy objavujú názory, že Zelenskyj bude musieť začať zmierňovať očakávania, čo môžu ukrajinské sily reálne dosiahnuť. Ukrajinský prezident totiž už viackrát avizoval, že cieľom jeho krajiny je získať späť kontrolu nad všetkými ukrajinskými územiami, ktoré v súčasnosti okupuje Rusko. Naposledy sa tak stalo v pondelok na samite lídrov G7, kde dokonca uviedol, že chce, aby sa vojna skončila ukrajinským víťazstvom do konca tohto roka.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.