28. júna, 11:16

Kratšie sa sprchuj, bojuješ tým proti Putinovi

Kratšie sa sprchuj, bojuješ tým proti PutinoviRobert Habeck. Foto: Heinrich-Böll-Stiftung/flickr.com, stephan-roehl.de

Zelení v Nemecku už vedia, ako treba ísť na Putina. Kratšie sa sprchovať a na hrniec dávať pokrievku. O stave verejnej debaty v Nemecku píše Martin Leidenfrost.

Nemecko a Rakúsko sú v dosť podobnej situácii: Obe nemeckojazyčné kra­ji­ny sú až existenčne závislé od ruského plynu, obom krajinám hro­zí najneskôr na jeseň odstavenie značnej časti priemyslu a v oboch krajinách je to zelený „minister klímy“, ktorý musí bojovať  pro­ti hrozbe vypnutého plynového kohútika.

Rozdiel spočíva v tom, že rakúska ministerka dopravy a klímy Leo­no­re Gewesslerová a nemecký minister hospodárstva a klímy Robert Ha­beck idú na to rôznym spôsobom.

Rakúski Zelení sú už dva a pol ro­ka pri moci, vládnu s väčším koaličným part­nerom ÖVP. Za ten čas sa do­pra­co­va­li na pre­ferencie na úrovni 30 percent (obe strany do­hromady), no a značná časť Ra­kú­ša­nov reaguje na mimovládkarku vo funkcii ministerky, kto­rá stre­tla svojho manžela (fuj!) v lietadle do Bruselu, dosť aler­gic­ky. Hoci je nútená prijať bezprecedentné neekologické opa­t­re­nia, ako napríklad opä­tovné spustenie uhoľnej elektrárne v koru­tánskom Mel­lachu, Ge­wess­lerová napriek výrazne zníženým dodávkam ply­nu z Rus­ka všetko utut­lá­va. Tvári sa, že rakúska vláda má situáciu pod kon­tro­lou.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.