27. júna, 02:51

Verejné tajomstvo z ukrajinského frontu: v krajine pôsobí sieť agentov zo Západu

Verejné tajomstvo z ukrajinského frontu: v krajine pôsobí sieť agentov zo ZápaduVojna na Ukrajine, ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Zatiaľ čo agenti amerických tajných služieb zostávajú v Kyjeve a riadia dodávky zbraní zo Západu, špeciálne jednotky členských krajín NATO pomáhajú s výcvikom miestnej armády.

Viaceré média od začiatku vojny na Ukrajine informovali o zapojení tajných služieb západných krajín do udalostí na fronte. Jeden z najväčších úspechov armády pod velením Kyjeva, potopenie ruského krížnika Moskva, mal takisto prísť vďaka informáciám amerických tajných služieb.

Podľa nových informácií denníka The New York Times na bojmi sužovanom území Ukrajiny funguje sieť zahraničných agentov, ktorí organizujú dodávky zbraní a ich bezpečný presun na bojisko.

USA síce oficiálne nepripustili prítomnosť príslušníkov CIA v Kyjeve, pre spravodajské služby ostatných krajín však zostáva tento fakt verejným tajomstvom. Informácie poskytované ich agentmi, napríklad správy o pohybe ruských jednotiek, sú pre armádu v teréne mimoriadne užitočné.

Ďalším zahraničným prvkom sú na ukrajinskom fronte početné špeciálne jednotky určené na výcvik miestnych vojakov. Podľa The New York Times má ísť predovšetkým o žoldnierov z Veľkej Británie, Kanady, Francúzska či Litvy, teda členských krajín NATO.

Hoci USA svoje špeciálne jednotky stiahli z Ukrajiny ešte pred začiatkom invázie vo februári, za organizáciou dovozu zbraní má aj naďalej stáť 10. skupina zvláštnych síl známa aj ako zelené barety. Aj keď sa žiadne zahraničné jednotky nezúčastňujú bojov, vďaka vyspelej technike na sprostredkovanie informácií dokážu ovplyvniť postup armády, čo potvrdili niektorí z miestnych dôstojníkov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.