27. júna, 13:17

Francúzsko reaguje na USA. Vláda chce právo na potrat vpísať do ústavy, Le Penová to podporila

Francúzsko reaguje na USA. Vláda chce právo na potrat vpísať do ústavy, Le Penová to podporilaMarine Le Penová. Foto: Twitter / Marine Le Pen

Francúzsko reaguje na rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý zrušil právo na potrat na federálnej úrovni. Líderka vládnej strany v parlamente navrhla zakotviť toto právo do ústavy. Macronov spojenec sa ozýva proti, Marine Le Penová napriek vyhláseniam z minulosti a pro-life poslancom v strane podporu novely pripustila.

Prelomové rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorým sa zvrátil rozsudok Roeová verzus Wade umožňujúci ukončenie tehotenstva, vyvolal v zámorí politickú búrku. Prezident Joe Biden hovorí o víťazstve „extrémnej ideológie“, Demokratická strana bije na poplach, vo viacerých štátoch USA sa rozpútali rozsiahle protesty – pretože po novom si každý štát určuje potratovú legislatívu sám, nezávisle od federálnej úrovne. V Arizone protesty prerástli do násilností, keď dav napadol budovu Senátu. Americké ministerstvo vnútra dokonca varovalo pred možnými domácimi teroristickými útokmi.

Rozhodnutie amerického súdu vyvolalo vlnu odsúdenia u liberálne orientovaných politikov v Európe. Proti sa ozval britský premiér Boris Johnson, nemecký kancelár Olaf Scholz, predstavitelia EÚ aj francúzsky prezident Emmanuel Macron. Momentálne sú spolu na samite G7.

Macron opäť vyhlásil, že potrat je „základným právom všetkých žien“ a toto právo „musí byť zachované“. Šéf Elyzejského paláca neprekvapil, dokáže kombinovať protichodné názory a podobne sa vyjadril aj v minulosti.

Straníci sa aktivovali

Ako prvý na verdikt za Atlantikom reagoval ľavicový blok NUPES, menovite strana Nepoddajné Francúzsko, ktorá dlhodobo presadzuje zmenu ústavy a potratovú legislatívu má v programe. Zmenu základného zákona navrhli v piatok.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.