28. júna, 06:40

Blitzkrieg nevyšiel ani Rusku, ani Západu

Blitzkrieg nevyšiel ani Rusku, ani ZápaduLídri krajín G7. Foto: TASR/AP

V bavorských Alpách sa v nedeľu začal samit krajín skupiny G7. Táto skupina pozostáva z kľúčových ekonomík Západu. Ťažko už jej všetkým členom prisudzovať adjektívum „svetovo najvýznamnejšie hospodárstvo“, ktoré im bezpochyby svojho času patrilo.

Napríklad Taliansko, hoci je stále člen skupiny G7, už jednoducho nepredstavuje svetovú ekonomickú špičku. Ide o prestarnutú a zadlženú ekonomiku s dlhom okolo 150 percent HDP, ktorú pred bankrotom chráni tlačenie biliónov eur a manipulácia s úrokmi v podaní Európskej centrálnej banky, jeden zo zdrojov súčasnej inflácie nielen v eurozóne.

Ako to bude s ropou?

Zákaz vývozu ruského zlata, na ktorom sa na samite G7 lídri Západu zrejme dohodnú, je len PR [zatiaľ sa na ňom zhodli len štyri krajiny – USA, Kanada, Británia a Japonsko, pozn. red.]. Chcú vyslať signál, že proti Rusku stále niečo robia. Kým však nedôjde k výraznejšiemu obmedzeniu vývozu ruského plynu a ropy, ide o plesnutie do vody. Zlato pred pandémiou a vojnou, v roku 2019, predstavovalo len 1,6 percenta ruského vývozu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.