28. júna, 06:40

Luna: najväčší kolaps v dejinách

Luna: najväčší kolaps v dejináchŠéf platformy Terra Do Kwon. Foto: Twitter/Cryptotruth

V kryptosvete sa nejaká mena zrúti takmer každý deň. Hovorí sa tomu pump-and-dump. Niekto vytvorí novú kryptomenu, spraví okolo nej veľké haló, aká je úžasná, naláka peniaze naiviek a hazardérov. Cena novej meny vystrelí hore a v istom momente sa zrúti ako činka. Sú to všetko meny s kapitalizáciou desiatok miliónov dolárov a likviditou takou nízkou, že cenou pohnú aj úspory úspešného majiteľa lokálneho kovošrotu.

No máj 2022 bol výnimočný. Zrútila sa dvojička mien Luna/UST, čo urýchlilo prepad celého kryptotrhu a takmer položilo niektoré ďalšie veľké stablecoiny. Luna bola na konci apríla 2022 s kapitalizáciou zhruba 30 miliárd dolárov siedma najväčšia kryptomena sveta a jej sestra UST s kapitalizáciou 20 miliárd nebola ďaleko.

Obe fungovali v ekosystéme Terra. UST bol stablecoin, to znamená, že jeden UST mal vždy hodnotu jeden dolár. Stabilitu dosahoval vďaka algoritmickému mechanizmu, keď sa UST pri vzniku odchýlky od ceny 1 dolár automaticky menil na Lunu, ktorá mala plávajúci kurz, a naopak. Dôležitú úlohu hral aj Curve, decentralizovaný tvorca trhu (zásobník likvidity) pre stablecoiny a úverový protokol Anchor. Do neho ste si mohli „zaparkovať“ svoje UST a užívať si 20-ročný ročný úrok. Parkovali tam nielen jednotlivci, ale aj (krypto)inštitúcie. Napríklad sprostredkovateľ kryptoúverov Celsius tam mal kryptomeny v hodnote pol miliardy dolárov.

Pri 20-percentnom úroku ste asi spozorneli. Darilo sa ho udržiavať len vďaka tomu, že zakladateľ Terry bol schopný tvoriť protistranu veriteľom. Ponziho schéma z toho smrdela, aj keď možno neúmyselne. A možno nie, pretože stopy toho, čo sa následne stalo, smerujú aj k jej zakladateľom. Niekto s dostatkom peňazí si to všimol, tak ako George Soros v roku 1992 postrehol slabinu britskej libry. Na útok na Lunu/UST potreboval krátku pozíciu v bitcoinoch v hodnote 4,2 miliardy dolárov a UST za 1 miliardu dolárov.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.