26. júna, 17:33

Nenechali sme si uzurpovať demokraciu sudcami, elitami ani progresívcami

Nenechali sme si uzurpovať demokraciu sudcami, elitami ani progresívcamiBudova amerického Najvyššieho súdu. Foto: Thomas Hawk/flickr.com

Prinášame text šéfredaktora časopisu First Things, ktorý od svojho založenia a po celé desaťročia bojoval za zrušenie rozhodnutia Roe verzus Wade, publikoval články, organizoval prednášky a vyhlásenia na podporu práva na život.

Najvyšší súd odmietol rozsudky v prípadoch Roe verzus Wade a Planned Parenthood verzus Casey. Prvá vec, ktorú treba povedať, je: „Chvála Pánovi.” Mali by sme byť vďační za jeho prozreteľné vedenie, ktoré nás neprenechá zlu.

Druhá vec, ktorú treba povedať, je: „Ďakujeme.” Sme vďační sudcom Clarenceovi Thomasovi a Antoninovi Scaliovi, ktorí boli rozhodní vo svojom nesúhlase v prípade Casey a neochvejne trvali na tom, že povolenie potratu nie je chránené našou ústavou a je to veľké zlo. Musíme poďakovať zakladateľom a vodcom Federalist Society, ktorí naďalej poskytujú fórum pre odborníkov na právo, aby diskutovali a zdokonaľovali súdnu argumentáciu, ktorá viedla k tomuto rozhodnutiu. A musíme poďakovať mnohým tisícom, vskutku miliónom Američanov, ktorí odmietli uzavrieť falošný mier s naším potratárskym režimom. Takmer päť desaťročí sa zapájali do protestov, modlili sa, posielali dary, hlasovali vo voľbách a lobovali u zákonodarcov. Táto práca nebola zbytočná.

Tretia vec, ktorú treba povedať, je, že otáčame stránku. Zrušením rozsudku v prípade Roe verzus Wade urobil Najvyšší súd krajine veľkú službu. Sme oslobodení od škandálu, morálneho, právneho a politického, ktorým bol poriadok podľa rozsudku Roe/Casey a podľa ktorého bol náš najvyšší základný zákon interpretovaný ako podpora práva zabiť nenarodených. Všetci sme teraz schopní uznať náš ústavný režim s väčšou dôverou v jeho integritu.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.