25. júna, 10:22

Nórska polícia vyšetruje streľbu pri gej bare ako islamistický teroristický čin

Nórska polícia vyšetruje streľbu pri gej bare ako islamistický teroristický činPolícia na mieste streľby v centre Osla v sobotu 25. júna 2022. Foto: TASR/AP

AKTUALIZOVANÉ Nórska polícia uviedla, že streľby, pri ktorých boli v noci na sobotu zabití pred barmi v centre nórskeho hlavného mesta Oslo dvaja ľudia a najmenej 21 ďalších utrpelo zranenia, vyšetruje ako teroristický čin. Píše o tom agentúra AFP.

Strieľalo sa okolo 01.00 h miestneho času (SELČ) na troch miestach vrátane jedného gay baru v centre Osla. Osoba podozrivá z útokov bola už zatknutá, spresnila polícia.

Z dôvodu týchto udalostí bol odvolaný aj gay pride, ktorý sa mal v Osle konať v sobotu popoludní. Informovali o tom organizátori podujatia. „Všetky akcie spojené so sprievodom Oslo Pride sú v súlade s jasným odporúčaním polície zrušené,“ oznámili usporiadatelia na Facebooku.

Polícia na mieste streľby v centre Osla v sobotu 25. júna 2022. Foto: TASR/AP

Nórska tajná služba PST oznámila, že streľby vyšetruje ako „islamistický teroristický čin“.

Polícia informovala, že zatknutý podozrivý jedinec je nórsky občan iránskeho pôvodu. „Nateraz všetko nasvedčuje tomu, že tento čin spáchala len jedna osoba,“ povedal podľa AFP na tlačovej konferencii predstaviteľ polície Tor Barstad.

Spresnil, že zatknutý muž bol už predtým známy nórskej kontrarozviedke a mal už za sebou niekoľko menších treníc so zákonom, ako napríklad nepovolené nosenie bodnej zbrane či vlastnenie drog.

Podozrivý 42-ročný muž, ktorého polícia zadržala krátko po čine, je nórsky občan iránskeho pôvodu. Má za sebou „dlhú históriu násilia a hrozieb“ má „ťažkosti s duševným zdravím“, uviedol na sobotnej tlačovej konferencii šéf PST Roger Berg. Dodal, že kontrarozviedka PST podozrivého monitoruje od roku 2015.

Dôvodom sú obavy z jeho radikalizácie a členstva v skupine islamistických extrémistov. Berg tiež povedal, že tajné služby s mužom hovorili pred mesiacom, avšak nevyhodnotili, že by mal v úmysle spáchať násilné činy.

Šéf polície Christian Hatlo priblížil, že muž je zadržiavaný pre podozrenia z vraždy, pokusu o vraždu a terorizmus. Nórske média podozrivého identifikovali ako Zaniara Matapoura, Iránca kurdského pôvodu, ktorý prišiel do Nórska ako dieťa.

K streľbe došlo v noci na troch miestach: pri gay klube London Pub, pri džezovom klube Herr Nilsen a pri jednom stánku s rýchlym občerstvením. Na uvedených miestach boli po incidente posilnené policajné hliadky.

Nórsky premiér Jonas Gahr Störe na sociálnej sieti Facebook na streľbu pred London Pubom reagoval so slovami, že je to „krutý a hlboko šokujúci útok na nevinných ľudí“. Povedal, že hoci motív nie je jasný, streľba vyvolala v LGBTQ komunite strach a smútok. „Stojíme pri vás,“ doplnil.

(tasr, sita)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.