24. júna, 17:41

6:3 za život. Veľké víťazstvo práva v Amerike

6:3 za život. Veľké víťazstvo práva v AmerikeFoto: Thad Zajdowicz/flickr.com

Americký Najvyšší súd po 50 rokoch zrušil rozhodnutie Roe vs. Wade, ktoré právo na potrat odvodilo z ústavy, kde o ňom nebolo ani zmienky. Ide o veľký deň americkej demokracie a vlády práva v západnom svete. Amerika je po Poľsku iba druhá demokratická krajina, kde sa po zavedení zabíjania nenarodených detí podaril takýto krok. Pripravujeme sériu komentátorov od našich spolupracovníkov.

Dnešné rozhodnutie Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization bolo prijaté väčšinou 6 sudcov proti 3. Toto rozhodnutie nezakazuje potraty v USA, ale prenáša právo na reguláciu potratových zákonov a ochrany života nenarodených detí na 50 jednotlivých štátov USA.

Rozhodnutie podporili všetci konzervatívni sudcovia Najvyššieho súdu: Samuel Alito, ktorý je autorom oficiálneho stanoviska zdôvodňujúceho rozhodnutie, sudkyňa Amy Coney Barrettová, sudcovia Brett Kavanaugh, Clarence Thomas, Neil Gorsuch a predseda súdu John Roberts. Ten napísal vlastné stanovisko, kde zdôvodnil, že rozhodnutie Roe nebolo potrebné zrušiť, ale podporuje dnešné rozhodnutie Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization.

Toto rozhodnutie by bolo nepredstaviteľné bez sudcov, ktorí boli menovaní na súd prezidentom Trumpom, ale aj Georgeom W. Bushom.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.