24. júna, 17:38

V Múzeu obetí komunizmu si pripomenuli výročie vzniku. Premenovali po ňom zastávku

V Múzeu obetí komunizmu si pripomenuli výročie vzniku. Premenovali po ňom zastávkuFoto: Múzeum obetí komunizmu

Svedectvami zameranými na perzekúciu žien i príbehmi pamätníkov si v piatok v Múzeu obetí komunizmu v Košiciach pripomínajú Deň pamiatky obetí komunistického režimu, ako aj prvé výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti na priečelí budovy odhalili tabuľu s logom a názvom múzea a podľa inštitúcie premenovali aj autobusovú zastávku MHD.

„Obete komunizmu nám pripravili cestu k dnešnej slobode a zaslúžia si našu poctu, pretože dokázali znášať nespravodlivé odsúdenia, poníženie, odlúčenie od svojich rodín, manželiek a detí,“ povedal riaditeľ múzea Pavol Hric.

Poslaním tohto múzea je spoznávať nedávnu históriu, zamýšľať sa nad ňou a objavovať príčiny, ktoré viedli k neľudskému zaobchádzaniu s občanmi. Cieľom je poskytnúť informácie o danom období najmä mladým ľuďom. Ako Hric povedal, od marca múzeum navštívilo 1 200 študentov. Od svojho vzniku prijali dvoch historikov a jedného pedagóga. Okrem expozičnej časti je v múzeu aj knižnica samizdatu a exilovej literatúry. K prvým dvom tisícom exemplárom ich v súčasnosti pribudlo ďalších odhadom dvetisíc, ktoré budú postupne spracovávať. Jedným z výstupov múzea je aj Mapa obetí komunizmu na Slovensku.

Databáza, ktorú spravuje Múzeum obetí komunizmu, obsahuje mená 104-tisíc perzekvovaných osôb a 148-tisíc trestaných roľníkov. Veľká časť z nich pochádza práve z východného Slovenska. Z Košíc je to takmer 3-tisíc obetí komunizmu.

Foto: Múzeum obetí komunizmu

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.