24. júna, 14:48

Európska komisia chce do roku 2030 znížiť používanie chemických pesticídov o 50 percent. Kritici hovoria o zlom načasovaní

Európska komisia chce do roku 2030 znížiť používanie chemických pesticídov o 50 percent. Kritici hovoria o zlom načasovaníVýkonný podpredseda Európskej komisie (EK) zodpovedný za Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans počas panelovej diskusie na klimatickej konferencii vo Viedni v utorok 14. Foto: TASR/AP

Európska komisia plánuje do konca tohto desaťročia výrazným spôsobom obmedziť používanie chemických pesticídov v poľnohospodárstve. Zatiaľ čo zelení politici návrh kvitujú, podľa skeptikov prichádza v zlom čase. Svet totiž čelí potravinovej kríze.

Európska komisia chce do roku 2030 znížiť používanie chemických pesticídov na polovicu v rámci svojho najnovšieho plánu udržateľnosti a biodiverzity známeho ako Európska zelená dohoda. Uvedený cieľ by bol pre členské štáty právne záväzný.

„Do roku 2030 by mala byť polovica chemických pesticídov nahradená alternatívami, s postupmi ako striedanie plodín a technológiami, ako je precízne poľnohospodárstvo,“ povedal v stredu novinárom v Bruseli Frans Timmermans, komisár zodpovedný za prelomovú zelenú dohodu bloku.

Pripomeňme, že precízne poľnohospodárstvo je spôsob pestovania, pri ktorom môže farmár vďaka znalosti odlišností v rámci pozemku pristupovať k určitému miestu a plodine individuálne. Týmto spôsobom sa obmedzuje množstvo vody, hnojív či pesticídov, čo prispieva k znižovaniu nákladov a záťaže pre životné prostredie.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.