24. júna, 14:41

Litva by mala pri Kaliningrade rýchlo otočiť

Litva by mala pri Kaliningrade rýchlo otočiťAmerický minister obrany Lloyd J. Austin III (vľavo) s estónskym ministrom obrany Kalleom Laanetom, lotyšským ministrom obrany Artisom Pabriksom a litovským ministrom obrany Arvydasom Anusauskasom pred ich stretnutím v sídle NATO v Bruseli 17. júna 2022. Foto: TASR/AP

Týmto postojom totiž vystavuje vlastný štát neprimeranému riziku a ženie NATO do vojny s Ruskom. Hrozí, že sa zopakuje scenár, ktorý poznáme z druhej svetovej vojny. Sankcie na ropu boli bezprostredným dôvodom útoku Japonska na Pearl Harbor.

Je neuveriteľné, s akou ľahkosťou mienkotvorný komentariát zľahčuje napätie medzi Litvou a Ruskom, ktoré sa stupňuje pre zastavené dodávky do Kaliningradu a sankcie EÚ na tieto dodávky.

Hrajú sa so slovíčkami. Vraj to nie je blokáda, ale sankcie, vraj ich autorom nie je Litva, ale EÚ. Akoby sa to Litvy takmer ani netýkalo.

Pritom je to presne naopak. Iste, je pravda, že ide o sankcie a tie sú opatrením celej EÚ. Ale je to úplne vedľajšie. Litva je predsa suverénnym členom EÚ a NATO, za opatrenia, ktoré sa schvália v Bruseli, nesie zodpovednosť. A to platí aj vtedy, keby ju k tomu niekto väčší a silnejší povzbudzoval. Alebo aj vtedy, keby si vágnejší jazyk z Bruselu či Washingtonu vysvetlili ako dôvod na tvrdý postoj k sankciám a zastavenie vlakov do Kaliningradu.

Na hranici toho sporu je Litva, ona zaplatí najväčšiu cenu, ak dôjde k najhoršiemu.

Najskôr k tým slovám. To zľahčovanie a neuvedomovanie si dôsledkov je neznesiteľné. Názory mladučkých analytikov urážajú verejnosť. Je úplne nepochopiteľné, ako chýba povedomie, že existujú isté typy sankcií, ktoré vedú priamo k vojne.

Veď si to len uvedomme, ide o rozšírenie vojny a včera v rozhlase RTVS tento spor akýsi analytik nazval ruskou hystériou. Aký význam majú pre verejnú debatu analytici, ktorí nerozumejú vojne a nepoznajú dejiny?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.