25. júna, 06:01

Cenová bublina praská. Je už prepad búrz na konci?

Cenová bublina praská. Je už prepad búrz na konci?Ilustračný obrázok. Foto: TASR/AP

Posledné dni a týždne boli v znamení „echtovného“ praskania cenovej bubliny na finančných trhoch. Nielen na trhoch akciových, u ktorých to bolo najlepšie viditeľné, a teda aj najviac mediálne komentované, ale aj na tých európskych dlhopisových a na trhu kryptomien. Tvorcovia hospodárskej politiky, ktorí to všetko spôsobili, v tom tradične šliapu ako slony v porceláne a veci zhoršujú.

Hoci ide o rôzne sektory finančného trhu, všetky majú spoločného menovateľa. A vo všetkých prípadoch aj rovnakého vinníka. Spoločným menovateľom je zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami v rámci boja proti inflácii. Vyššie úroky sú totiž nepriateľom prakticky všetkých investícií, od akcií cez dlhopisy, reality až po kryptomeny. Predražujú totiž úvery, za ktoré je možné tieto investície financovať.

Však to poznáte v malom: čím drahší úver, tým menej sa vám chce do novej hypotéky. A teraz túto logiku aplikujte v obrovskom meradle na správanie všelijakých fondov a bánk a ďalších inštitucionálnych investorov, ktorí prostredníctvom úveru financujú nákupy cenných papierov. Vinníkom sú teda centrálne banky, ktoré najprv svojím neuváženým konaním infláciu vyvolali a nízkymi úrokovými sadzbami cenné papiere aj kryptomeny hlúpučko prehriali. A teraz sa infláciu zase neobratne pokúšajú schladiť, a tým cenné papiere aj kryptomeny, naopak, zrážajú.

Reakcia investorského publika sa delí v zásade na dve časti. Jedna časť nemá ďaleko k hystérii. Je to tá časť, ktorá v minulosti bezmála podľahla dojmu, že nás čaká už len storočie nepretržitého rastu (zn.: sarkazmus, irónia). Možno najlepšie je to vidieť na trhu kryptomien, kde aj takzvaní hodleri (teda skalní zástancovia krypta, rozhodnutí dlhodobo držať a nepustiť, či kurz kryptomien rastie, alebo klesá) začínajú pochybovať a v mnohých prípadoch sa kryptomeny zbavujú. Podobne to funguje aj pri akciách, len u nich to nie je na prvý pohľad tak priezračne vidieť. Druhá veľká časť sa raduje, že už trh upustil paru, a je teda ten správny okamih začať nakupovať.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.