Cenová bublina praská. Je už prepad búrz na konci?

Posledné dni a týždne boli v znamení „echtovného“ praskania cenovej bubliny na finančných trhoch. Nielen na trhoch akciových, u ktorých to bolo najlepšie viditeľné, a teda aj najviac mediálne komentované, ale aj na tých európskych dlhopisových a na trhu kryptomien. Tvorcovia hospodárskej politiky, ktorí to všetko spôsobili, v tom tradične šliapu ako slony v porceláne a veci zhoršujú.

Ilustračné foto: TASR/AP

Hoci ide o rôzne sektory finančného trhu, všetky majú spoločného menovateľa. A vo všetkých prípadoch aj rovnakého vinníka. Spoločným menovateľom je zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnymi bankami v rámci boja proti inflácii. Vyššie úroky sú totiž nepriateľom prakticky všetkých investícií, od akcií cez dlhopisy, reality až po kryptomeny. Predražujú totiž úvery, za ktoré je možné tieto investície financovať.

Však to poznáte v malom: čím drahší úver, tým menej sa vám chce do novej hypotéky. A teraz túto logiku aplikujte v obrovskom meradle na správanie všelijakých fondov a bánk a ďalších inštitucionálnych investorov, ktorí prostredníctvom úveru financujú nákupy cenných papierov. Vinníkom sú teda centrálne banky, ktoré najprv svojím neuváženým konaním infláciu vyvolali a nízkymi úrokovými sadzbami cenné papiere aj kryptomeny hlúpučko prehriali. A teraz sa infláciu zase neobratne pokúšajú schladiť, a tým cenné papiere aj kryptomeny, naopak, zrážajú.

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]