24. júna, 06:17

Nikdy sme netlačili na ľudí, aby sa dali očkovať, vyhlásila česká eurokomisárka. Je to pravda?

Nikdy sme netlačili na ľudí, aby sa dali očkovať, vyhlásila česká eurokomisárka. Je to pravda?Věra Jourová. Foto: TASR/AP

Eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová tento týždeň vyhlásila, že EÚ nikdy netlačila na očkovanie proti covidu ako podmienku prístupu k službám a neuvažovala o povinnej vakcinácii. Jej výroky a ostrá reakcia rumunského europoslanca spustili podľa očakávania búrku. Povedala politička pravdu?

Hoci sa po rozpútaní vojny na Ukrajine stal koronavírus druhoradou témou, plamenné debaty medzi oddanými zástancami opatrení na jednej strane a ich zarytými kritikmi na strane druhej stále budia vášne. Najnovším dôkazom je dianie na utorkovom zasadnutí Špeciálneho výboru pre pandémiu COVID-19 zriadeného v rámci Európskeho parlamentu.

Ostrú polemiku tentokrát vyvolala prítomná eurokomisárka pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. V prvej polovici zasadnutia uviedla, že Európska únia nikdy nenútila občanov k očkovaniu proti koronavírusu a doplnila, že tvrdenia o opaku šírili najmä protivakcinační aktivisti.

„Nikdy sme netlačili na ľudí, aby sa dali očkovať ako podmienku prístupu k verejným alebo zdravotníckym službám,“ povedala doslovne politička pôvodom z Česka. Ďalej skonštatovala, že Únia nikdy „neuvažovala, ba ani nezdôrazňovala potrebu prijatia zákona či povinnosti dať sa zaočkovať“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.