24. júna, 06:18

Vplyvný americký ekonóm Roubini varuje: Európa môže byť čoskoro epicentrom novej globálnej krízy

Vplyvný americký ekonóm Roubini varuje: Európa môže byť čoskoro epicentrom novej globálnej krízyEkonóm Nouriel Rubini. Foto: TASR/AP

Európu čoskoro zasiahne recesia, tvrdí to Nouriel Roubini. Šéf najväčšieho hedgového fondu na svete Ray Dalio už stavil stovky miliónov dolárov na pád mamutích európskych firiem. Nachádzajú sa medzi nimi aj veľké poisťovne z Nemecka či Francúzska, ktoré majú významnú prítomnosť aj na Slovensku.

Bude zle, veľmi zle. A Európa doplatí na vývoj horšie ako Amerika. Svetovo známy ekonóm Nouriel Roubini pôsobiaci aj ako profesor na viacerých prestížnych univerzitách v Spojených štátoch amerických nepríjemne zatriasol odbornou verejnosťou svojou ekonomickou prognózou, ktorú pod názvom Nebezpečenstvá pre eurozónu sú až príliš reálne uverejnil v denníku Financial Times.

Roubini má rešpekt aj mimo akademické kruhy, keďže v minulosti predpovedal svetovú krízu v roku 2008 s dvojročným predstihom. Tento počin mu vyslúžil prezývku “veštec kríz” alebo aj „doktor skaza“. Vo svojom najnovšom článku predpokladá recesiu, ktorá podľa neho zasiahne starý kontinent.

V čom teda vidí problém? Eurozóna je podľa neho “ovplyvnená slabým potenciálnym rastom”, pričom ani tvorbu pracovných miest nemožno označiť za silnú. Ide o dôsledky covidu, ale najmä šok a infláciu vyvolanú vojnou na Ukrajine. Roubini uvádza, že situáciu Európy môžu ovplyvniť aj nepriaznivé vnútorné javy, akými je sebapoškodzovanie a reštriktívna menová politika, ktorá oslabuje rast. Európu to zmieta zľava doprava, problémy vyvolala závislosť od Ruska, teraz ju nahradí závislosť od plynu a ropy z iných častí sveta. Do tretice je problémom aj závislosť od Číny, očakávaný prepad rastu v Číne bude mať dôsledky na európsky export na čínsky trh. Čínska politika zero-covid, ktorá aj pri nízkych počtoch nakazených zatvára celé oblasti, poškodí aj európske firmy.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.