25. júna, 05:59

Aké budú letné prázdniny? Európou sa šíria subvarianty omikronu

Aké budú letné prázdniny? Európou sa šíria subvarianty omikronuIlustračné foto: TASR/AP

Napriek teplému počasiu čelia európske štáty novej vlne koronvírusu. Zdá sa, že nové subvarianty infikujú aj tých, čo prekonali predchádzajúce formy omikronu a iné varianty. Úmrtia a hospitalizácie však rapídne nestúpajú, a tak prísne obmedzenia nie sú v hre.

Blížia sa letné prázdniny a s nimi očakávaný prudký nárast cestovného ruchu. Počet úmrtí na covid klesol globálne o 90 percent v porovnaní s ich januárovým maximom a štáty uvoľňujú opatrenia. Hoci je pandémia COVID-19 v úzadí našej pozornosti, generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzval tento týždeň vlády na celom svete, aby nenadobúdali dojem, že pandémia sa skončila.

Šéf zdravotníckej organizácie OSN upozornil, že riziká objavenia sa nových nebezpečných variantov SARS-CoV-2 zostávajú reálne. Ghebreyesus konštatoval, že WHO je veľmi znepokojená nedostatočným testovaním na covid. Pre nízku mieru testovania a sekvenovania vraj „nevnímame vývoj vírusu“.

Šéf WHO tlmočil i obavy, že ponaučenie z pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 vyprchá a „cyklus paniky a opomenutí sa bude opakovať“.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.