Gorali (Horali) v poľskom Zakopanom protestujú proti lockdownu a otvárajú svoje obchody v rozpore s vládnymi protiepidemickými obmedzeniami.

Lockdown a zatvorené obchody si vyberajú svoju daň v podobe krachujúcich podnikov. Inak tomu nie je ani u nášho severného suseda. Poľské mesto Zakopane, centrum turistického ruchu, napriek štedrej snehovej nádielke ostalo tentokrát zatvorené.

Obyvatelia Zakopaného sa na svoje ekonomické problémy rozhodli poukázať naozaj netradične. Založili hnutie Goralské veto, ktoré združuje približne 200 podnikov. Hnutie usporadúva tlačové konferencie, na ktorých gorali oblečení v tradičných krojoch oznamujú, že bez ohľadu na vládne obmedzenia zamerané na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19 plánujú opätovné otvorenie podnikov.

Poľsko predĺžilo lockdown hotelov, reštaurácií a lyžiarskych svahov do konca januára. Malí a strední podnikatelia s dodržiavaním opatrení strácajú trpezlivosť a tvrdia, že štátna pomoc nestačí ani na vyrovnanie ich strát. Hnutie chce podniky otvoriť po 17. januári bez ohľadu na ďalšie obmedzenia.

To najlepšie
zo Štandardu

Štandard

Prihláste sa na odber
najlepších článkov týždňa
na denníku štandard.