23. júna, 06:53

Česká vláda by rada kontrolovala ceny elektriny. A možno zoštátni aj ČEZ

Česká vláda by rada kontrolovala ceny elektriny. A možno zoštátni aj ČEZIlustračné foto: TASR/DPA

Inflácia, ťahaná najmä rastom cien energií, núti jednotlivé vlády hľadať spôsoby, ako zachrániť domácnosti pred energetickou chudobou. V Česku sa vláda pohráva s myšlienkou zastropovania cien energií. V ceste jej stojí niekoľko prekážok.

Akciová spoločnosť ČEZ (České energetické závody) je u našich susedov najväčším výrobcom elektrickej energie. Pokrýva približne 76 percent hrubej spotreby elektriny v Českej republike. Štát pritom vo firme vlastní zhruba 70 percent akcií, no podľa najnovších vyjadrení má záujem odkúpiť od akcionárov zvyšok podielu. Česká vláda sa preto potichu pripravuje a zdá sa, že hrá o čas.

Len nedávno totiž mnohých prekvapila zvláštna správa. České ministerstvo financií prišlo s vyhlásením, že na nadchádzajúcom valnom zhromaždení energetickej spoločnosti ČEZ bude požadovať vyššiu dividendu, ako navrhlo vedenie spoločnosti. Ministerstvo financií ako väčšinový akcionár tvrdí, že namiesto 44 korún za akciu by malo ísť o 48 korún. Samo o sebe by na tom nebolo nič zvláštne, prekvapivé je, aké nízke je navrhované zvýšenie, keďže ČEZ má vďaka vysokým cenám rekordné zisky.

„Vláda, respektíve ministerstvo financií, by mohlo od spoločnosti ČEZ požadovať dividendu, ktorá by bola o 30 percent vyššia ako návrh predstavenstva, bez toho, aby akokoľvek zasiahlo do súčasnej a schválenej dividendovej politiky,“ hovorí kvalifikovaný akcionár Michal Šnobr.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.