24. júna, 08:06

Adopcia bitcoinu a hľadanie záchranných člnov

Adopcia bitcoinu a hľadanie záchranných člnovIlustračné foto: TASR/AP

My, ľudia z bohatých západných krajín, sa radi pokladáme za osvojiteľov nových technológií. Jazdíme v elektrických autách, používame najnovšie modely telefónov, nosíme na ušiach bezdrôtové slúchadlá. V jednej oblasti však budeme patriť medzi tie posledné, ktoré prejdú na nový trend. Ide o oblasť neštátnych peňazí, bitcoinu.

Peniaze plnia v spoločnosti dve základné funkcie – sprostredkovanie výmeny a uchovanie hodnoty. V západných krajinách fungovali štátne peniaze po dlhú dobu uspokojivo v oboch oblastiach. Máme možnosť pomerne rýchlych a lacných digitálnych platieb, môžeme platiť kartami, bankový systém je pomerne stabilný a tiež inflácia sa pomerne dlhé obdobie držala na nízkych hodnotách. Preto nehľadáme alternatívy.

V chudobných krajinách však peniaze nikdy dosť dobre nefungovali ani ako funkčný prostriedok výmeny (veľká časť obyvateľov chudobných krajín sveta nemá prístup k finančným službám), ani ako spoľahlivý uchovávateľ hodnoty (dvoj- až trojciferná inflácia je na globálnom juhu bežným javom).

Stratiť môžu málo, získať oveľa viac

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.