23. júna, 06:17

Dostanú trans ženy stopku aj v atletike? Vždy sme verili, že biológia víťazí nad genderom, vraví šéf atletickej federácie

Dostanú trans ženy stopku aj v atletike? Vždy sme verili, že biológia víťazí nad genderom, vraví šéf atletickej federácieSebastian Coe. Foto: YouTube

Prvý muž svetovej atletiky Sebastian Coe avizuje na koniec roka diskusiu o účasti transgender žien v disciplínach pre nežnejšie pohlavie. Už dnes však prízvukuje, že jeho federácia sa bude riadiť vedou a že férovosť má pred inklúziou vždy prednosť. Podobné pohyby badať aj pri iných známych športoch.

Nad účasťou transgender žien (teda bývalých mužov) v ženských športoch sa zmráka v mnohých kľúčových odvetviach. Najnovšie už aj v atletike.

Prezident Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) Sebastian Coe totiž naznačil, že by sa smerom k väčšej spravodlivosti pre ženy mohla pohnúť aj kráľovná športu. Coe trvá na tom, že „o férovosti sa vyjednávať nedá“ a vraj má vždy prednosť pred inklúziou.

„Vždy sme verili, že biológia víťazí nad genderom a budeme pokračovať v prehodnocovaní našich nariadení v súlade s tým. Budeme sa riadiť vedou,“ skonštatoval ďalej funkcionár pôvodom z Británie. O jeho slovách informuje BBC.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.