1. júla, 05:36

Keď francúzskych vojakov nahradzujú Rusi. Alebo ako Moskva posilňuje svoj vplyv v Afrike

Keď francúzskych vojakov nahradzujú Rusi. Alebo ako Moskva posilňuje svoj vplyv v AfrikeAktivisti mávajú ruskými vlajkami a držia protifrancúzske transparenty na demonštrácii na podporu nových vojenských vodcov Burkiny Faso. Reprofoto: Youtube/africanews

Zatiaľ čo sa pozornosť Západu sústreďuje na vojenskú agresiu Ruska na Ukrajine, Moskva sa pripravuje na posilnenie spojenectiev s africkým kontinentom.

Tisíce černošských demonštrantov mávajú ruskými vlajkami a v rukách držia transparenty, ako „Rusi sú naši dobrí priatelia“ či „Chceme Rusko“. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako scéna zo sci-fi filmu, ale je to realita v niektorých štátoch najchudobnejšieho kontinentu, kde Rusko úspešne vyvažuje vplyv niekdajších kolonizačných mocností. Takáto scéna sa odohrala napríklad v Ouagadougou, v hlavnom meste Burkina Faso, kde vo februári niekoľkotisícový dav demonštroval na podporu vojenskej junty a Ruska. Účastníci zároveň niesli transparenty s preškrtnutými francúzskymi vlajkami.

Bližší pohľad na čierny kontinent ukazuje, že tridsať rokov po páde Sovietskeho zväzu sa Moskva opäť vracia k spojenectvám z čias studenej vojny a zároveň vytvára spojenectvá nové.

Afrika má nahradiť európskych partnerov

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.