22. júna, 12:32

Návrat k uhliu hlási viacero európskych krajín. Zažije svoj comeback aj na Slovensku?

Návrat k uhliu hlási viacero európskych krajín. Zažije svoj comeback aj na Slovensku?Baníci na hornej Nitre. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Uhlie ako nočná mora ekológov zažíva v západnej Európe pri výrobe elektrickej energie svoju malú renesanciu. Dôvodom sú narušené dodávky zemného plynu z Ruska ako priama reakcia na vojnu na Ukrajine. Zaradí podobnú spiatočku ako Rakúsko, Nemecko či Holandsko aj Slovensko, alebo umieračik pre túto surovinu naplánovaný už na budúci rok skutočne zazvoní?

Len niekoľko týždňov od začiatku ruskej agresie na Ukrajine sa objavili obavy, že jednou z obetí vojny môže byť aj nekompromisná európska zelená politika. Tento minimálne dočasný scenár sa už, zdá sa, stáva tvrdou realitou.

Zásadné znižovanie dodávok zemného plynu z Ruska má za následok to, že vyspelé západné ekonomiky jeho výpadky pri výrobe elektrickej energie vyrovnávajú návratom k postrachu všetkých zelených aktivistov – uhliu.

Ako prvé sa v dôsledku energetickej krízy rozhodlo pre výrobu elektriny z uhlia Nemecko, no tamojší minister hospodárstva Stephan Gabriel Haufe jedným dychom dodal, že krajina má stále v úmysle zatvoriť svoje uhoľné elektrárne do roku 2030.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.