23. júna, 09:22

Blockchainový projekt, ktorý prerazil v zelenej energii

Blockchainový projekt, ktorý prerazil v zelenej energiiVeterný park v Rakúsku. Ilustračné foto: TASR/Daniel Veselský

Možno si pamätáte časy zhruba pred piatimi rokmi, keď krypto bolo retro a témou dňa bol blockchain. Každá poriadna korporácia mala aspoň jeden blockchainový projekt, ideálne celý výskumný tím. Do blockchainov sa pchali všemožné intrafiremné databázy, registre či transakcie.

Časom prišlo vytriezvenie. Blockchain má jednu zásadnú výhodu a jednu zásadnú nevýhodu. Tou výhodou je decentralizácia, teda niečo, čo firemná databáza s jasne určenou štruktúrou práv a prístupov takmer nikdy nepotrebuje. Nevýhodou je ťažkopádnosť a náročnosť na virtuálny priestor. Inými slovami, Excel vyrieši 99 percent korporátnych potrieb lepšie ako blockchain.

Aj preto po prvotnom boome ostali blockchainové riešenia široko zastúpené prakticky len v jednom sektore – financiách. De-fi (decentralized finance) sa naďalej sľubne rozvíja. V ostatných sektoroch však musíme hľadať s lupou.

Nájdu sa však výnimky. Austrálsky projekt Power Ledger vznikol v roku 2017. Jeho cieľom je robiť decentralizované zúčtovanie medzi spotrebiteľmi a výrobcami elektriny z obnoviteľných zdrojov. A to nielen na úrovni väčších celkov, ale aj v rámci mikrosietí, na úrovni mestskej štvrte alebo dokonca bytového domu. Dosahuje to pomocou dvoch blockchainových vrstiev, kde tokeny Sparkz reprezentujú jednotky elektriny a tokeny POWR (oba postavené na infraštruktúre Ethereum) umožňujú prístup do systému. Takýto systém umožňuje predávať „certifikovanú“ zelenú elektrinu, pretože každá megawatthodina je dohľadateľná v blockchaine.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.