21. júna, 16:27

Kto je favoritom voľby generálneho riaditeľa RTVS

Kto je favoritom voľby generálneho riaditeľa RTVSNa snímke kandidáti na post šéfa RTVS zľava Vladimír Seman, Peter Badač, Ivan Golian, Jaroslav Rezník, Daniel Živica, Tibor Búza, Ľuboš Machaj a Peter Janků. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na to, koľko vecí je pred voľbou v parlamente neznámych, sa dá pomerne jasne niekoľko iných vecí predpokladať. Napríklad to, že liberáli majú viacero kandidátov, ale nemajú dostatok hlasov. Konzervatívci majú hlasy, ale nemajú jasného favorita. Keď sa to tak vezme, prekvapením môže byť každý výsledok.

Za hlavného rivala súčasného generálneho riaditeľa je považovaný Tibor Búza. Odporučila ho Čekovského komisia, má skúsenosti, dokáže osloviť ľudí.

Lenže Búza, zdá sa, utrpel v procese vypočutí reputačné škody. Je jediným kandidátom, za ktorého sa niekto otvorene postavil, podporu mu deklarovala strana SaS. Ak by mu chceli v očiach OĽaNO a Matoviča poškodiť, nemohli to urobiť lepšie. Všimnite si, ako zaryto mlčia všetci ostatní, má to dobrý dôvod.

Búza má dve slabiny. Prvou je už samotný fakt, že si ho osvojili liberáli zo SaS, čím získal nálepku liberálneho kandidáta, čo znižuje jeho šancu získať podporu medzi konzervatívne zmýšľajúcimi poslancami klubu OĽaNO, možno aj v strane Sme rodina. Kollár ho síce označil za možného riaditeľa, ale jazyk nebol jednoznačný.

Druhou slabinou sú mená ako Arpád Soltész, Lukáš Diko či Zuzana Kovačič Hanzelová, ktoré sa v kuloároch spájajú s príchodom Búzu do čela RTVS. Búza sa vysloveniu konkrétnych mien vyhýba, ale pri vypočúvaní pred komisiou ako možného spolupracovníka v téme boja proti dezinformáciám menoval Investigatívne centrum Jána Kuciaka, kde pôsobí Diko a dlho pôsobil aj Soltész. Mimochodom, dosť neslávne sa znemožnil kočnerovským jazykom voči nášmu kolegovi Matejovi Gašparovičovi. Problém pre Búzu je, že takmer celé osadenstvo parlamentu si uvedomuje, že títo novinári by im išli po krku. Búzu rešpektujú ako odborníka a schopného manažéra, ale politicky by televíziu zrejme vychýlil liberálnym smerom.

Voľbu zamotáva tiež to, že svojho kandidáta nemá ani najsilnejší poslanecký klub. Jediná zhoda v OĽaNO zrejme panuje pri mene Jaroslava Rezníka, ktorého zotrvanie si poslanci naprieč hnutím neprajú.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.