21. júna, 12:37

Korupcia, kokaín, policajné nahrávky. Jeden český minister už padol, opozícia skloňuje rozpad kabinetu

Korupcia, kokaín, policajné nahrávky. Jeden český minister už padol, opozícia skloňuje rozpad kabinetuVít Rakušan. Foto: FB/Vít Rakušan

Českom otriasa prvá veľká kauza Fialovej vlády. Týka sa koaličnej strany Starostovia a nezávislí (STAN). Kauza manipulácie zákaziek a korupcie na pražskom dopravnom podniku. Na verejnosť sa dostali policajné nahrávky opisujúce bujaré kokaínové večierky. Kauza už stála miesto ministra školstva, ale opozícia žiada aj odchod ministra vnútra a skloňuje rozpad vlády. Jeden z obvinených náhle zomrel.

Politické zemetrasenie v Česku spôsobil zásah polície, ktorá obvinila v súvislosti so zlým hospodárením v pražskom dopravnom podniku (DPP) celkovo 13 ľudí. Väčšinu z nich už zadržala. Organizovaná skupina mala dosadzovať do rozhodujúcich funkcií v DPP svojich ľudí, manipulovať verejné obstarávania a žiadať od víťazných firiem úplatky.

Korupčná kauza vrhla tieň na koaličnú stranu Starostovia a nezávislí (STAN), ktorá v tandeme s Pirátmi získala v dolnej komore parlamentu 37 mandátov. So zoskupením SPOLU (ODS, TOP 09 a KDÚ-ČSL) vytvorili vládu na čele s Petrom Fialom (ODS).

Hlavným obvineným je námestník primátora Prahy Petr Hlubuček (STAN), ktorý sa vzdal funkcie. ODS vyzvala na demisiu aj pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Polícia v rámci kauzy Dozimetr zasahovala priamo na pražskom magistráte.

Hlubučka stíhajú konkrétne za úplatkárstvo a účasť v zločineckej skupine, ktorú mal spoluzakladať. Strana STAN mu už pozastavila členstvo, kandidatúru v jesenných komunálnych voľbách zrušil sám. Hrozí mu desať rokov za mrežami.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.