22. júna, 06:02

Macron nasledoval v Kyjeve Napoleona

Macron nasledoval v Kyjeve NapoleonaZľava Mario Draghi, Volodymyr Zelenskyj, Emmanuel Macron a Olaf Scholz v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Emmanuel Macron je šikovný muž. Možno úplne najmúdrejší politik na dnešnej svetovej scéne. Absolvent tých najlepších francúzskych škôl, Science Po a ENA, odkiaľ sa tradične verbuje francúzska vládnuca trieda, bankár pre Rothschildovcov a prezident svetovej veľmoci, ktorým sa stal už v 39 rokoch, rozhodne nemôže byť hlupák. Prejavilo sa to aj minulý týždeň, keď zamieril s talianskym premiérom Mariom Draghim a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom do Kyjeva. Ani Scholz s Draghim určite nie sú hlúpi. Macron ich ale prevyšuje, pretože ako jediný má víziu. Draghi je technokrat, povolaný, aby dal do poriadku taliansku politiku, Scholz je bývalý starosta Hamburgu. Ale Macron je intelektuál a možno v tom je kameň úrazu.

Výlet najmocnejšej trojky EÚ na Ukrajinu pripomínal rodičov, ktorí začnú kvôli svojim deťom počúvať Beatles vo chvíli, keď sa mládež práve presúva k punku. Sériu návštev Kyjeva začala výprava premiérov Česka, Poľska a Slovinska v čase, keď ešte naozaj išlo o dobrodružnú akciu. Rusi stáli pred bránami Kyjeva a vlak musel ísť v hlbokom utajení, aby náhodou nebol bombardovaný. Odvtedy sa v ukrajinskom hlavnom meste vystriedali azda všetci západní štátnici. Európska trojka prišla do mesta v momente, keď sa front presunul na Donbas a bezprostredné nebezpečenstvo nehrozilo.

Napriek tomu bola cesta významná tým, že prvýkrát na Ukrajinu zavítali tri najväčšie brzdy západnej pomoci Ukrajine. Macron pretelefonoval s Putinom azda už stovky hodín, Scholz stále zdržiava dodávky vojenskej pomoci na Ukrajinu a Taliansko patrí medzi najproruskejšie krajiny v Európe. A všetci traja podporili kandidátsky status Ukrajiny v EÚ. Pred vojnou to bolo ešte úplne nemysliteľné a pokiaľ sa tak naozaj stane, bude to veľká politická prehra pre Vladimira Putina.

Draghi dal jasne najavo, že mier môže nastať iba so súhlasom Ukrajincov a EÚ nemieni tlačiť Ukrajinu do nevýhodnej mierovej zmluvy. „Ak chceme mier, musí sa Ukrajina ubrániť sama a sama Ukrajina si zvolí mier, ktorý chce. Akékoľvek diplomatické riešenie nemožno oddeliť od vôle Kyjeva, od toho, čo považuje za prijateľné pre svoj ľud. Len tak môžeme vybudovať mier, ktorý bude spravodlivý a trvalý,“ vyhlásil.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.