22. júna, 06:16

Aká je účinnosť sankcií? Viacerí ruskí podnikatelia ich vnímajú ako zvládnuteľné, niektorí dokonca ako požehnanie

Aká je účinnosť sankcií? Viacerí ruskí podnikatelia ich vnímajú ako zvládnuteľné, niektorí dokonca ako požehnanieMoskva. Foto: Pixabay.com

Už od nariadenia prvých sankcií voči Rusku za napadnutie Ukrajiny sa vedú polemiky o tom, či tieto opatrenia fungujú a či sú správne nastavené. Prispel k tomu napríklad silnejúci rubeľ, rekordné prebytky ruskej obchodnej bilancie, ale aj správy o nezmenenom správaní ruských spotrebiteľov. Prevláda názor, že stabilizovanie ekonomickej situácie v Rusku je umelé a sankcie postupne ničia tamojšie hospodárstvo. Problematické môže byť práve slovo postupne.

Časopis American Conservative zisťoval medzi viacerými ruskými podnikateľmi, ako vnímajú dôsledky západných sankcií na hospodárstvo krajiny. Aj keď podľa nich spôsobujú mnoho problémov, niektorí v tom vidia príležitosť na to, aby sa tamojší trh stal nezávislejším.

„Sankcie aktivizovali a zmobilizovali ruskú podnikateľskú komunitu,“ uviedol Nikolaj Dunajev, viceprezident národného združenia malých a stredných podnikateľov Opora Ruska. Podľa neho si mnohí našli cestu, ako sa prispôsobiť novým podmienkam, napríklad spoluprácou s dodávateľmi z Číny a Indie či znížením a modifikovaním výroby.

Generálny riaditeľ spoločnosti BJet Alexej Butrimov si takisto myslí, že sankcie môžu byť pre letecké odvetvie, v ktorom jeho spoločnosť pôsobí, prínosom. Pripúšťa, že pre výrobcov lietadiel bude ťažké nájsť náhradu za niektoré západné komponenty, napríklad za moderné motory a palubnú elektroniku. Verí však, že Rusko bude schopné v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyvinúť vlastné alternatívy, pričom sa dočasne môžu inštalovať aj staršie technologické riešenia.

„Áno, technologicky budeme musieť urobiť niekoľko krokov späť, ale keď budeme schopní vyvinúť a vyrábať vlastné monitory, pomôže nám to urobiť veľký skok vpred,“ objasnil. Zároveň uviedol, že jednou z najväčších výhod Ruska je to, že ešte pred niekoľkými desaťročiami disponovalo vlastným dobre rozvinutým leteckým priemyslom. Hoci sa veľká časť výrobnej kapacity medzičasom znížila, podľa Butrimova si Rusko stále zachovalo veľkú skupinu dobre vyškolených inžinierov a schopnosť vyrábať funkčné modely. Treba dodať, že len ak títo vzdelaní ľudia neopustia krajinu.

Vyvstáva viacero problémov

Inak situáciu vníma riaditeľ Inštitútu programových systémov Ruskej akadémie vied Sergej Abramov. Ten poukázal na to, že v dôsledku finančných sankcií voči Rusku si jeho inštitút nemôže platiť za služby, ako sú IP adresy, telekomunikačná infraštruktúra, servery a dokonca ani za aplikácie, ako sú Zoom alebo Dropbox.

Momentálna dostupnosť západných vymožeností však nie je to, čo trápi Abramova najviac. Ako naliehavú hrozbu vníma, že Rusko môže kvôli sankciám technologicky zaostať. Ich vývoj na špičkovej úrovni je podľa neho možný len prostredníctvom medzinárodnej spolupráce, pretože inovácie si vyžadujú veľké finančné, technologické a znalostné zdroje.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.