21. júna, 05:36

Rezník: Keby sme robili spravodajstvo progresívne, výhrady k mojej osobe by boli oveľa menšie

Rezník: Keby sme robili spravodajstvo progresívne, výhrady k mojej osobe by boli oveľa menšieJaroslav Rezník. Foto: Hugo Kollár

RTVS podľa neho nepotrebuje návrat nespokojných redaktorov okolo Zuzany Kovačič Hanzelovej, športový kanál nie je len o reprezentácii a konzervatívni poslanci by ho mali voliť, lebo je národne, konzervatívne a kresťansky založený človek. Rozhovorom s Jaroslavom Rezníkom zakončujeme náš seriál s kandidátmi na šéfa RTVS.

Vaše pôsobenie si mnohí spájajú s odchodom ľudí ako pani Kovačič Hanzelová zo spravodajstva. Ako to spätne hodnotíte, prečo podľa vás títo ľudia odišli?

Každý odchod zamestnanca ma ako šéfa zamrzí. O to viac, keď je nespokojných viac. V tomto prípade išlo o slobodné rozhodnutie viacerých redaktorov spravodajstva. Je to však už roky stará záležitosť, s ktorou sme sa snažili vysporiadať a budovať tím spravodajstva naďalej tak, aby prinášal objektívne informácie verejnosti. V sekcii spravodajstva pracujú aj ľudia, ktorí tam pracovali aj predtým, ako som do RTVS prišiel ja. Odmietam akékoľvek tlaky na redaktorov alebo zamestnancov. Som si vedomý toho, že aj v súvislosti s novým spravodajským okruhom sa máme kam posúvať, personálne aj technicky a robíme všetko pre to, aby sa naši zamestnanci cítili maximálne komfortne. Spravodajstvo sa za uplynulé štyri roky posunulo k vyššej kvalite, k vyššej sledovanosti. O tom svedčia všetky prieskumy, ktoré hodnotia dôveryhodnosť spravodajstva RTVS. Život sa za ten čas posunul niekde úplne inde. Pre mňa je dôležité to, že všetky situácie sme zvládli.

Oni tvrdia, že odišli preto, lebo tu boli nejaké zásahy do ich práce…

Nie, prepáčte, ale tu vás musím zdvorilo prerušiť. Neboli tam žiadne zásahy do ich práce.

Keď sa na to teraz spätne dívate, spravili by ste niečo inak?

Ja sa väčšinou späť nepozerám, lebo žijeme v danom čase a priestore a daných okolnostiach. Preto to podľa mňa nemá zmysel.

Boli by ste radi, ak by sa títo ľudia vrátili späť?

Nemyslím si, že by bolo potrebné, aby sa vrátili do RTVS. Dnes tu máme veľa šikovných novinárov a žurnalistov, ktorí si robia svoju prácu mimoriadne dobre. To nie je len pocitová záležitosť, o tom svedčia dáta.

Hovoríte, že spravodajstvo sa zlepšilo, no zároveň vieme, že len nedávno musel kvôli manažérskemu zlyhaniu odstúpiť váš šéf spravodajstva pán Chuguryan, ktorý nezachytil situáciu na Ukrajine. Nie je to v rozpore?

Nie, lebo spôsob, akým kladiete otázku, má v sebe inkluzívne obsiahnutý princíp pars pro toto, to znamená, že zamieňate časť za celok. Spravodajstvo RTVS patrí v prieskumoch medzi dlhodobo najobjektívnejšie spomedzi všetkých televízií na Slovensku. Ide o nepretržitú 24-hodinovú výrobu a obrovské kvantum informácií a zdrojov. Dlhodobo sa nám darí prinášať overené a objektívne informácie. Nehovorím, že sa nestane chyba, omyl alebo nezrovnalosť. Sme ľudia a všetci môžeme občas zakopnúť. Nepovažujem preto za fér hodnotiť spravodajstvo ako celok na základe niekoľkých pochybení. Rozumiem tomu, že hodnotné a dôležité spravodajské príspevky sa tu chváliť nebudú, nie je však v poriadku hodnotiť na základe niekoľkých prešľapov kvalitu fungovania celého spravodajstva RTVS. Pracujú tam totiž konkrétni ľudia, mnohí tam pracovali už pred mojím nástupom a pracujú tam dodnes. Aj voči týmto šikovným ľuďom a aj voči všetkým zamestnancom RTVS je takéto zovšeobecňovanie naozaj nefér. Ak mesačne robíme tisíce reportáží, tak je štatisticky pravdepodobné, že urobíme nejakú chybu. Keď upečiete 999 chlebov v štandardnej kvalite, tak to vaši zákazníci vnímajú ako úplnú samozrejmosť. Ak sa vám v tisícom objaví kaz, tak vám to pokazí meno aj pri tých zvyšných 999. Toto sa naši kritici snažia urobiť aj vo vzťahu k spravodajstvu – vlastnosti jednej časti sa prisudzujú celku.

Súviselo s odchodom pána Chuguryana aj vystúpenie Jána Čarnogurského?

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.