22. júna, 06:01

Paradox Bitcoinu. Uspel kvôli anonymite, ktorú nemá

Paradox Bitcoinu. Uspel kvôli anonymite, ktorú nemáIlustračné foto: TASR/AP

Na jednej prednáške o Bitcoine na Vysokej škole ekonomickej v Prahe na začiatku roka 2014 dostali študenti dotazník, v ktorom sa jasne vyjadrili k tomu, čo ich na prvej z kryptomien najviac zaujíma. S prehľadom vyhrala anonymita. Je to podivuhodný výsledok pri niečom, čo je založené na čo najväčšej transparentnosti. Je to paradoxný výsledok, ale pochopiteľný.

Bitcoin bol vytvorený ako digitálna a decentralizovaná náhrada hotovosti, pri ktorej ľudia automaticky predpokladajú anonymitu. Možnosť vlastniť nejakú hodnotu bez toho, aby sme museli mať proti občianskemu účtu založený účet v banke a prosiť o možnosť s týmito peniazmi nakladať, bola a stále je príťažlivá.

Lenže len máločo je natoľko transparentné ako Bitcoin. Svedčí o tom už len možnosť vidieť všetky transakcie v celej histórii siete. Kedykoľvek a navždy. Všetky transakcie sú pod adresami, ku ktorým typicky nedokážeme priradiť majiteľa, ale vidíme ich. A keď sa úrady či jednotlivci občas veľmi snažili, dokázali si adresy spojiť s reálnym človekom. Krátka história Bitcoinu je takýchto prípadov plná.

Bitcoin môže byť anonymný, ale nie je to jednoduché. Pre väčšinu ľudí sa anonymita končí už v momente, keď si zo svojho bankového účtu Bitcoin kúpia, prípadne s ním niečo online zaplatia na vlastné meno alebo aspoň z vystopovateľného počítača.

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.