20. júna, 15:18

Nové zistenia o tajomných firmách blízkych Putinovi. Sú v nich miliardy a svoje aktivity úzko koordinujú

Nové zistenia o tajomných firmách blízkych Putinovi. Sú v nich miliardy a svoje aktivity úzko koordinujúRuský prezident Vladimir Putin v rozhovore pre televízny kanál Russia-1 TV. Foto: TASR/AP

Sú v nich vyše štyri miliardy dolárov, spája ich jedna banka, doména a osobné väzby majiteľov. Investigatívcom sa opäť podarilo vniesť trochu svetla do skupiny vyše 80 firiem, ktoré sú blízke ruskému prezidentovi. Podľa najnovších informácií svoje podnikateľské počiny úzko koordinujú a fungujú ako ucelený systém.

Zdravie a majetok Vladimira Putina patria medzi najstráženejšie tajomstvá Kremľa. Ruský prezident sa podľa odborníkov od začiatku pandémie a invázie na Ukrajine podľa odborníkov čoraz viac izoluje. Pri rokovaniach si držal odstup od návštev, o spustení invázie údajne vedel len jednociferný počet najbližších Putinových spolupracovníkov.

Tieň podozrenia z ukrývania rozsiahleho majetku prezidenta padá na 86 firiem. Je v nich 4,5 miliardy dolárov (takmer 4,3 miliardy eur) a údajne vlastnia bonitné bankové účty v zahraničí, exkluzívne nehnuteľnosti a drahé jachty. Medzi vlastníkmi firiem sú bankári, viacerí oligarchovia blízki Putinovi a ich deti.

Viaceré z nich spájajú vzťahy s Bank Rossija, ktorá sa prezýva aj „Putinova banka“ a má povesť inštitúcie s kontami v daňových rajoch pre ruských oligarchov.

(viac…)

Ďalšie články

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.